Jako 100 fotbalových hřišť

V Pekingu otevřeli nové obří letiště. Má největší terminál na světě

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 13:57
25.9. 2019 13:34
Téma:

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu slavnostně otevřel nové pekingské letiště Ta-sing. Nový vzdušný přístav má čtyři ranveje, 80 východů k letadlům a terminál s rozlohou 700 tisíc metrů čtverečních. Ročně má přepravit 70 milionů pasažérů a ulevit přetíženému pekingskému mezinárodnímu letišti.

Terminál připomínající mořskou hvězdici navrhla architektka Zaha Hadidová, která je i autorkou komplexu staveb, které mají vzniknout podél Masarykova nádraží v Praze. Terminál by měl v první fázi odbavovat ročně 70 milionů cestujících, později by měl mít kapacitu až 100 milionů pasažérů.

 

Stavba vyšla v přepočtu na čtvrt bilionu korun. Čína jej otevírá u příležitosti 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky.

 

Letiště leží 46 kilometrů od Náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu, a 65 kilometrů od pekingského mezinárodního letiště. To je s více než 100 miliony odbavenými pasažéry druhé nejrušnější na světě. Letiště je ale přetížené a právě nový vzdušný přístav mu má významně odlehčit.

 

 

Podle plánu, který čínský letecký úřad nastínil v lednu, by měly na nové letiště přesídlit aerolinie, které jsou v alianci SkyTeam. Společnosti, které jsou v alianci Star Alliance by měly zůstat na starém letišti.

 

V první fázi začnou letiště využívat domácí společnosti k vnitrostátním letům, hlavně společnost China United Airlines, která se na nové letiště přesune z menšího letiště Nan-jüan, které bude na konci týdne uzavřeno. Společnost British Airways ale už oznámila, že od ledna přesune svojí linku z Londýna právě na nové letiště.

GALERIE: Nejmodernější letiště v Pekingu

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Nejmodernější letiště v Pekingu - 1

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz