Zemětřesení v Chorvatsku

Chorvatsko po otřesech: Město srovnají se zemí, dobrovolník zemřel

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:26
3.1. 2021 14:23
Téma:

Silné zemětřesení, které zasáhlo tento týden Chorvatsko a zanechalo za sebou několik mrtvých, má další oběť. Při odklízení sutin zemřel jeden z dobrovolníků. Podle starosty města Petrinje Darinko Dumboviće se bude muset město z 90 procent zbourat.

K tragédii došlo těsně po desáté hodině ve městě Petrinje. Ze střechy jednoho z domů spadl 57letý dobrovolník, který pomáhal hasičům s odklízením sutin, píše Večernji list.

 

Chorvatský hasičský sbor v neděli oznámil, že při pomoci v oblasti Sisacko-moslavinské župy byli zraněni také dva hasiči. Jejich práce probíhá v obtížných podmínkách, zejména na poškozených budovách, kde neustále hrozí možnost zřícení.

 

Petrinje, kde žije více než 24 tisíc obyvatel, je jedním z nejhůře zemětřesením zasažených měst. Podle starosty města Darinka Dumboviće jsou následky zemětřesení tak ničivé, že se město bude muset z 90 procent zbourat.

 

 

"Dnes je Petrinje městem, které téměř celé spadne. Až do včerejška byla šance, že se zbourá jen ze šedesáti až sedmdesáti procent. Dnes jsem ale dospěl k poznání a zjistil pravdu. Zničeno bude devadesát procent města. To je prostě Hirošima, která přinesla smutek a neštěstí pro každého,” uvedl v sobotu Dumbović.

 

Chorvatsko zasáhlo velmi silné zemětřesení v úterý. Otřesy, které dosáhly síly 6,3 stupně, pocítili podle expertů i lidé v dalších zemích včetně Česka. Podle chorvatských médií zemřelo nejméně sedm lidí a několik desítek jich skončilo v nemocnici. Mezi obětmi je také 13letá dívka.

 

Lidé prožili v Chorvatsku noc strachu, zemi zasáhly další silné otřesy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz