neúcta k přírodě

V pískovně chtěli odstřelit vzácné ptáky. Přišlo se na to náhodou

Téma:

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku zřejmě plánovali odstřel horniny i míst, kde hnízdí chránění ptáci. Přišel na to úplnou náhodou ornitolog, který zjistil, že hnízda jsou zakrytá. Na místo okamžitě vyrazila inspekce životního prostředí a plánovaný odstřel se podařilo na poslední chvíli zastavit.

Stěna pískovny je provrtaná jako ementál stovkami děr a na konci každé nory sedí samička chráněné břehule říční. Takové hnízdiště je přírodní unikát - ptákům v pískovně nevadí hluk vozidel a žijí tam už desítky let.

 

V úterý si chtěl hnízdící břehule vyfotit ornitolog, ale místo toho se mu podařilo usvědčit provozovatele lomu z naprostého pohrdání ochranou vzácných živočichů. Přes hnízda vyhrabaná do písku byly natažené sítě. "Ony teď snášejí zrovna vejce, možná se líhnou první mladí," vysvětluje Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

 

Ornitologové okamžitě zavolali inspekci životního prostředí a ta vyslala do lomu kontrolu. Sítě během několika hodin zmizely. "Česká inspekce zahájí s majitelem správní řízení za zásah do biotopu ohroženého druhu," sdělil TV Nova ředitel olomoucké inspekce Radek Pallós.

 

 

 

Šetření na místě potvrdilo, že provozovatel lomu šel se svými plány ještě dál. Břehule zřejmě nechtěl jen vystrnadit narušením hnízd, ale plánoval odstřel celé stěny. Jednu stěnu už pyrotechnik odstřelil a ornitologové úplnou náhodou zachránili ptáky pouhý den před odpalem.

 

Provozovateli pískovny teď hrozí pokuta až do výše půldruhého milionu. Ten se k celému případu odmítl vyjádřit. "Nebudu se s vámi bavit," řekl jednatel pískovny Zdeněk Marko.

 

Podobný případ řešila inspekce už před dvěma lety. V Čejkovicích na Hodonínsku někdo ucpal hnízda i s mláďaty montážní pěnou.
 

Josef Svoboda, sei TN.cz