galerie Skandál na jatkách

Češi se masa z Polska bát nemusí, tvrdí ministerstvo zemědělství

Téma:

Další skandál s potravinami otřásl minulý týden Polskem. Na jatkách tam totiž končí uhynulé a těžce nemocné krávy. Maso se pak objeví jako nezávadné na pultech obchodů. Ministerstvo zemědělství uklidňuje české občany, že se nemají čeho obávat.

Polský novinář se nechal zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství na východě Polska. Na skrytou kameru pak natočil otřesné záběry. Na nich do masokombinátu přiváží chovatelé nemocné kusy dobytka.

 

Chovatelé krávy přiváží nákladními auty výhradně v noci. Na jatkách jsou pak zvířata zpracovány v odlehlých prostorách a v tajnosti. Podle reportéra televize TVN takto zpracovali za noc třicet kusů nemocných zvířat. "Pouze tři vyšly z auta po vlastních nohou," popisuje neuvěřitelný případ.

 

"Mezi zabitými zvířaty byly i březí samice," vylíčil. Jejich plod pak zaměstnanci jatek odstranili společně s vnitřními orgány. Novinář dodává, že maso nekontroloval žádný veterinář a zaměstnanci jatek jej sami označili za zdravotně nezávadné.

 

 

Maso pak bez problémů putovalo na pulty obchodů a k zákazníkům nejen v Polsku. Okamžitě tedy vyvstaly obavy z toho, že zdravotní rizika hrozí i v jiných zemích Evropské unie. Češi se ale masa z nemocných krav obávat nemusí, uklidňuje situaci ministr zemědělství Miroslav Toman, který se v pondělí kvůli kauze setkal se svým polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowskim.

 

GALERIE: Skandál na jatkách v Polsku

1
/
7
Zdroj: Enex
Závadné maso z Polska - 1

 

"Žádné maso z těchto jatek nebylo exportováno mimo Polsko. Ve středu budu po polské velvyslankyni chtít oficiální informace a seznam opatření, které polská strana přijme," uvedl Toman. Dotčená jatka jsou v tuto chvíli pod úředním dozorem uzavřená a dělá se v nich audit.

 

Podle informací Státní veterinární správy se do České republiky v loňském roce přivezlo téměř 28 tisíc zásilek hovězího masa z Polska o celkové hmotnosti více než čtrnáct tisíc tun.

 

 

"Prioritou je pro mě ochrana našich spotřebitelů, proto jsme po dohodě s ústředním ředitelem Státní veterinární správy zahájili intenzivní kontroly zaměřené na polské hovězí maso zejména z Mazovského vojvodství," uvedl ministr Toman.

 

Polská televize poskytla své materiály policii a státnímu zastupitelství. Na zjištění reportéra už reagovala také okresní veterinární správa. Ta ale prý netušila, co se na zmíněných jatkách děje.

pan TN.cz