ŠÍŘENÍ KORONAVIRU

V Polsku rychle přibývá nakažených! A to hlavně u hranic s Českem

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 1. 8. 2020
Téma:

Českou republiku kromě domácích ohnisek koronaviru trápí i šíření nákazy ze zahraničí. Rekordní přírůstek nemocných v sobotu ohlásilo Polsko. A nejvíc jich je u hranic s Českem. To je problém především pro Moravskoslezský kraj, kam za prací do dolů dojíždějí polští horníci. Lidé se tam teď začínají bát toho, aby se znovu nezavřely hranice.

Polské zdravotní úřady spojují šíření nákazy s rychlým uvolněním hranic i ochranných opatření. Navíc podle úřadů za rychlý nárůst počtu infikovaných můžou i pracovní podmínky v dolech, kde je obtížné zajistit dostatečný odstup mezi lidmi. Češi i Poláci se bojí o to, aby nebyly znovu uzavřeny hranice


"Chtěli bychom, aby to normálně skončilo, abychom mohli žít bez jakýchkoli hranic," přeje si paní Ola. "Virus tady je, musíme s ním válčit, je u nás taková zlá atmosféra s tím virusem, lidé jsou přesto k sobě ohleduplní," řekl Pavel.

 


I panu Ondřejovi by případný zákaz přejetí hranic zkomplikoval život. "Já bydlím v Polsku, ale na služební cesty jezdím do Čech, a je pro mě důležité, abych se taky mohl vrátit," vysvětlil.


Koronavirus se v Polsku teď šíří podle tamní vlády hlavně na svatbách, oslavách a podobných akcích, kde se schází větší počty lidí. "Zvažujeme, zda v oblastech s nejvyšším počtem infekcí nezavést omezení pro účast na svatbách," oznámil ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski.

 


Nejasný je také osud akcí, které by se měly konat v Polsku těsně za hranicemi s Českem. Naplánován je velký sraz majitelů autoveteránů a několik koncertů. Těchto akcí se pravidelně zúčastňují i Češi.


Podobná situace hrozí i u našeho dalšího souseda – Německa, tam nakažených také přibývá a jejich počet denně stoupá k tisícovce.
 

Související témata:
rod TN.cz