foto uvnitř

V Polsku se narodila neobvyklá dvojčata! Každé má jinou barvu pleti

Miminko
Zdroj: Getty Images
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 7.11. 2019 10:58
Téma:

V nemocnici v polském městě Lodž přišla na svět dvojčata, která mají rozdílnou barvu pleti. Chlapeček se narodil jako černoch a holčička je albínka.

Lékaře překvapil porod dvojčat v polské nemocnici – dvojčata jsou sice dvojvaječná, ale tak velký rozdíl zřejmě nečekali. Malá Joanna má bílou pleť a její bratr Jason je černoch. Za odlišnou barvu jejich pleti může genetický úkaz jménem albinismus.

 

Oba rodiče dvojčat jsou jako rodáci z Kamerunu černoši. Pro ně narození bílé dcerky překvapením nebylo, protože v matčině rodině se albíni vyskytují celkem často, světlou barvu kůže má i její strýc a dva bratři. Rozdílná barva pleti se však u dvojčat vyskytuje velice vzácně.

 

 

Aby se páru narodil albín, musí se tento gen vyskytovat u obou rodičů, u kterých se ale nemusí projevit. Charakteristickými znaky albínů je bílá kůže, která se zdá až průhledná, velmi světlé vlasy i ochlupení a někdy i nebarevnost duhovky.

 

 

Útoky na albíny v Africe

V Malawi a Tanzanii se množí případy útoků na albíny. Místní obyvatelé si myslí, že jejich těla ukrývají magickou moc. Obyvatelé albíny vraždí a jejich ostatky zneužívají k rituálům. Šamani používají jejich ostatky k přípravě lektvarů. Jiní si myslí, že jejich kosti ukrývají zlato.

 

S částmi těla se dokonce obchoduje. Koluje také pověra, že pohlavní styk s albínem vyléčí nákazu virem HIV. V lednu roku 2015 tanzanská vláda šamanství oficiálně zakázala. Jejím cílem bylo právě chránit albíny před samozvanými čaroději. Ministr vnitra tehdy slíbil celostátní zátah proti těm, kteří budou v praxi pokračovat.

Související témata:
TN.cz