ohrožení ptáci

V Polsku se objevila ptačí chřipka. Veterináři v Česku kontrolují chovy

Petr Bača
Petr Bača
Aktualizováno 17:35
26.11. 2020 16:55
Téma:

Ptačí chřipka se objevila v jednom z velkochovů nosnic v sousedním Polsku. Čeští veterináři se proto rozhodli provést mimořádnou kontrolní akci. Během té prověří české chovy a firmy, které jsou v kontaktu s rizikovým regionem.

Veterináři budou kontrolovat chovy drůbeže a také firmy, kde se drůbež poráží, nebo dochází k třídění vajec.


Šíření ptačí chřipky může v těchto týdnech podporovat i probíhající migrace volně žijících ptáků. Choroba se přenáší především trusem zvířat, který může kontaminovat krmivo, nebo vodu. Proto je nezbytné zajistit, aby se chovaná drůbež, její krmivo a napájení nedostalo do kontaktu s divokým ptactvem.

 


Chovatelé drůbeže by měli sledovat a hlásit veterinářům jakýkoliv podezřelý úhyn zvířat, stejně jako snížení příjmu potravy, nebo pokles snůšky vajec. Ptačí chřipka je nebezpečná především ptákům, lidem neublíží. Poslední potvrzený výskyt ptačí chřipky na našem území je ze začátku letošního roku.


V lednu se objevila u 15 kusů v domácím chovu ve Štěpánově nad Svratkou na Vysočině, v únoru v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku. Tam muselo být následně utraceno sedm tisíc krocanů a 130 tisíc brojlerů.

 

V letošním roce zatím byla ve volné přírodě nalezena a vyšetřena asi stovka uhynulých ptáků. U žádného z nich se vir ptačí chřipky nepotvrdil.

ls TN.cz