Dva zatčení

V Polsku zatkli manažera Huawei, kvůli špionáži pro Čínu!

Huawei
Zdroj: Profimedia
Téma:

Polská civilní kontrarozvědka (ABW) kvůli podezření že špionáže zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei, informuje na svých internetových stránkách Polská televize. Zadržený Polák je někdejší vysoce postavený důstojník ABW.

Příslušníci ABW dnes prohledali kancelář Huawei. V předchozích dnech si dokumenty, které jim mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým, odnesli z Úřadu pro elektronickou komunikaci a z telekomunikační firma Orange, kde dosud pracoval zadržený Polák Piotr D.

 

"Jeden Polák a jeden Číňan byli zadrženi kvůli podezření ze špionáže," řekl polské agentuře PAP Maciej Wonsik, zástupce šéfa polských tajných služeb. "V případě Číňana jde o obchodníka pracujícího v jednom velkém elektronickém koncernu," dodal.

 

Kvůli zadržení Číňana, který podle TVP působil na pozici ředitele prodeje firmy Huawei, na polské ministerstvo zahraničí přišel zástupce čínského velvyslance. Žádal, aby zástupci ambasády mohli čínskému občanovi poskytnout pomoc.

 

Muž jménem Wej-ťing W. vystudoval na Pekingské univerzitě zahraničních studií, odkud prý pochází řada vysoce postavených činitelů čínské diplomacie i tajných služeb. Oficiálně byl jeho hlavním úkolem v Polsku prodej výrobků Huawei veřejnému sektoru.

 

Na univerzitě studoval i polštinu a v Polsku si nechal říkat Stanislaw. Jako student absolvoval pobyt i na Univerzitě v Lodži. Od roku 2006 pracoval na čínském konzulátu v Gdaňsku, zaměstnancem Huawei se stal v roce 2011. Nejprve v Polsku působil jako odborník přes PR, od roku 2017 jako ředitel prodeje.

 

 

Piotr D. měl důležité informace o fungování polské vládní sítě. V rozvědce v hodnosti kapitána působil až do roku 2011. Odešel kvůli skandálu s korupcí v IT zakázkách, nikdy ale nebyl v této kauze obviněný.

 

Zadržení muži jsou obvinění ze špionáže proti polské republice, uvedl web TVP Info. Podle materiálů kontrarozvědky měli jednat ve prospěch čínských tajných služeb. Hrozí jim až 10 let ve vězení. Oba muži obvinění odmítají a odmítli vypovídat.

 

Experti řeší černé scénáře kauzy Huawei, více v reportáži:

 

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Před čínskými špiony v ČR varovala nedávno ve své výroční zprávě za rok 2017 kontrarozvědná Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prezident Miloš Zeman následně její závěry zpochybnil a tento čtvrtek v televizi Barrandov obvinil ředitele NÚKIB i ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), že ohrozili pozici a ekonomické zájmy Česka v Číně.

Související témata:
vbo TN.cz