co vy na to?

Povinná maturita z matematiky: V pondělí se rozhodne! ANKETA

Téma:

O tom, pro které obory vzdělání a odkdy bude maturita z matematiky v příštích letech povinná, bude jednat v pondělí vláda. Zatímco na gymnáziích a lyceích budou studenti povinně maturovat z matematiky už ve školním roce 2020/2021, na odborných školách bude start posunut.

Od školního roku 2020/21 by z matematiky mohli povinně maturovat jen žáci na gymnáziích a lyceích. Ministryně školství Kateřina Valachová vládě předloží dvě varianty, v nichž budou mít střední odborné školy posunutý start povinné maturity z matematiky na rok 2022, nebo 2023.

 

"V žádném případě se nejedná o odklad povinné maturity z matematiky, ale o dokončení podmínek jejího startu," upozorňuje ministryně. Novela školského zákona počítala s postupný zaváděním maturity z matematiky od samého počátku, nařízením vlády pak byly sloučeny do jedné vlny střední odborné školy a učiliště.

Anketa

Měla by být podle vás maturita z matematiky povinná?

Hlasovalo 15369 lidí.

 

"Důvodem sloučení byla obava, že by se stávající hon škol za žáky z důvodu financování škol na hlavu změnil v reklamu na studium bez ukončení maturitou z matematiky. Zcela by se tak popřel smysl změny dát matematice vyšší význam ve vzdělávání v souladu s požadavky pracovního trhu i navazujícího vysokoškolského vzdělávání," říká ministryně Valachová.

 

 

Nařízení, o kterém bude vláda v pondělí jednat, má žákům zaručit, že v okamžiku, kdy vstupují na střední školu, budou vědět, jak bude jejich maturita vypadat. "Povinná maturita z matematiky je jen jedním z kroků ke zlepšení vzdělávání v matematice a podpoře logického myšlení," dodává ministryně s tím, že povinná maturita z matematiky se nebude týkat uměleckých škol a oborů zdravotnictví a sociálních služeb.

 

Změnu vítá i Unie školských asociací ČR. "Oproti původně předloženému návrhu dojde k rozšíření této povinnosti na všechny maturitní obory vzdělávání, s výjimkou oborů uměleckých a oborů zdravotních a sociálních služeb. Tento krok vítáme, a vnímáme jako posun pozitivním směrem. V této podobě návrh nařízení vlády můžeme za odborné školy podpořit," říká předseda Unie Jiří Zajíček.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom TN.cz