Světový rekord

V ponorce se vydal na nejhlubší místo oceánu! Tohle objevil na dně

Téma:

Americký badatel Victor Vescovo už viděl svět z těch nejvyšších vrcholků. Teď se ale podíval na nejhlubší dno. V prohlubni Mariánského příkopu vytvořil nový hlubinný rekord. Je to potřetí v historii, kdy se člověk v ponorce dostal do tak extrémní hloubky oceánu.

Třiapadesátiletý dobrodruh Victor Vescovo v miniponorce zamířil do hlubin temného oceánu. "Vždycky chci udělat něco navíc. Desítky let jsem lezl po horách, tak jsem hledal novou výzvu," popsal sám badatel.

 

Rodák z Dallasu se dotkl necelých jedenáct kilometrů vzdáleného písčitého dna Mariánského příkopu v Tichém oceánu.

 

Ve 4,5 metrové ponorce připravené snést obrovský tlak hlubiny zkoumal okolí 4 hodiny. Celkem s týmem uskutečnil pět ponorů. Vidět ale v takové hloubce je podle Vescova velmi těžké. A to i přesto, že ji osvětlují reflektory.

 

 

"Okna v ponorce jsou jen takhle malá a silná světla ryby vyplaší. Máme omezené možnosti, i když něco vidíme, je to rychlé," vysvětlil dobrodruh.

 

Během krátkého pobytu ve vodě se mu ale podařilo objevit čtyři dosud nezaznamenané druhy ryb. "Spouštíme se do míst, kde nikdy nikdo nebyl. Není tak překvapením, že nacházíme bytosti, které vypadají trochu jinak, než jsme zvyklí," doplnil Vescovo.

 

 

Na dně nejhlubší zaznamenané části oceánu Vescovo našel také smutnou připomínku lidského vlivu - plastový pytlík a obaly od bonbonů.

 

Badatel doufá, že jeho zkoumání napoví vědcům, jak mohl vzniknout život na Zemi. Z historie průzkumů oceánského dna už ho ale nikdo nevymaže. Zařadí se k Jacquesovi Picardovi a Donu Walshovi, kteří v roce 1960 jako první strávili na dně příkopu 20 minut.

 

Přidává se i k režiséru Jamesi Cameronovi. Ten se tam podíval v roce 2012 asi na 2 hodiny.

pan, Kristina Tůmová TN.cz