napřímo s bárou divišovou

Řešení důchodů zatím nemáme, řekla Schillerová. Promluvila i o Babišovi

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý, Kateřina Sejková
Aktualizováno 8.1. 2020 21:07
Téma:

Současný důchodový systém je podle ekonomů neudržitelný. Lidí v důchodovém věku totiž každým rokem přibývá. Přiznává to i ministryně financí Alena Schillerová, která ve středu vystoupila v pořadu TV Nova Napřímo. Vláda podle ní však zatím žádný návrh na důchodovou reformu nemá.

Hostem pořadu Napřímo, který web TN.cz odvysílal v 17:45, byla tentokrát ministryně financí Alena Schillerová (ANO). S moderátorkou Bárou Divišovou probraly mimo jiné problematiku důchodového systému. S tím to podle ekonomů totiž vypadá bledě.

 

To přiznává i Schillerová. "Prodlužuje se doba dožití, to je jasná věc. A je to dobře, jsme rádi. Zhruba do roku 2030 nebudeme mít s udržitelností důchodového systému problém. Pak ale půjdou do důchodu silné ročníky 70. let, tzv. Husákovy děti. A pak mohou nastat problémy. Takže reforma je nutná," prohlásila šéfka resortu financí.

 

 

Vláda ale zatím řešení nemá. Ani žádný návrh. "Je to plně v kompetencích ministerstva práce a sociálních věcí. Příští týden se sejde rada a já předpokládám, že ministryně práce Maláčová představí nějaké závěry," řekla Schillerová. O pomoc požádala i Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž expertní tým by měl přijet v lednu a posléze předložit české vládě nezávislou analýzu.

 

Ministryně se zmínila i o tom, že s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zvažují pro některá povolání snížit věk pro odchod do důchodu. "Hovořili jsme o povoláních s velkou psychickou a jinou zátěží. Je těžké vymezit ty oblasti," uvedla. Všech lidí se to ale rozhodně týkat nebude. "Plošně si to neumím představit, to říkám narovinu," prohlásila.

 

 

V pořadu se Schillerová dostala i k tématu zrušení superhrubé mzdy. "Příští týden to zařadím na program koaličního jednání. Máme to v programovém prohlášení, že dáme daň na 19 procent. Musíme o tom ale jednat s koaličním partnerem. Sociální demokraté jsou k tomu však zdrženliví," vysvětlila.

 

K dotační kauze premiéra Babiše se ministryně příliš vyjadřovat nechtěla. "Audity ještě nejsou dotaženy do konce. Každým dnem čekáme, že přijde česká verze. Pak je tu dvouměsíční lhůta na to, aby se zjistilo, jak se naloží s nálezy v auditních zprávách. Nechci to ale komentovat. Mou jedinou ambicí je být dobrou ministryní financí," dodala. 

 

Současný důchodový systém je udržitelný už jen pár let, podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz