foto+video přestavba motocyklu

V Praze vznikl unikát: Harleye vrátili do 20. let minulého století

Téma:

Už dvakrát v řadě zvítězili v regionálním finále prestižní mezinárodní soutěže přestaveb motocyklů Harley-Davidson a letos se o vítězství pokusí znovu. Po loňském vítězství s motocyklem v designu slavné Jawy se i pro letošek drží na vlně retra a v dealerství na pražských Malvazinkách vznikla přestavba ve stylu dvacátých let minulého století.

Letos vyrážejí pánové z pražského dealerství značky Harley-Davidson do boje se silnějším strojem než před rokem: "Je to sportster dvanáctistovka, takže ten motor má větší výkon než v té loňské Jawě," popisuje motocykl mechanik a autor přestavby Bohuslav Menzel. Když se ho ptáme na nejzajímavější konstrukční předělávky, bez váhání nám ukazuje palivovou nádrž: "Olejová nádrž je umístěna v té benzinové tak, jako to dělávali dřív," vysvětluje.

 

Z pod sedla tak zmizela olejová nádrž a prostor dostala stylová dobová schránka. V té v dávných dobách motocyklisté vozili nářadí a hadr na olej. U této přestavby je ale uvnitř ukryta elektronika. Jen na dvířkách je zevnitř na suchém zipu uchycený klíč na nastavení zadních tlumičů. Cesta k tomuto, ale i dalším detailům, ale byla poměrně dlouhá.

 

GALERIE: Retro přestavba Harley-Davidson

1
/
15
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Retro přestavba Harley-Davidson - 8

 

Celý proces začal v hlavě mechanika Bohuslava Menzela: "Já jsem úchylný na staré věci, tedy až na výjimky. Tak jsem vymyslel tohle. Nechali jsme se inspirovat 20. léty, mechanika zůstala naprosto moderní, jenom designově je to udělané jako starý stroj," popisuje přestavbu její autor, kterému nikdo neřekne jinak než Bohouš.

 

A nejvíc práce měl s přestavbou právě mechanik Bohouš, který před koncem roku finišoval a pracoval ve dne v noci. Motocykl nejen že celý navrhl, ale kromě výfukových svodů, lakýrnických prací a elektroniky, i celý přestavěl. To celé za dva měsíce: "Za tu dobu je to nějakých 650 hodin, protože to muselo být do konce roku hotové, tak jsem si musel ty dny nastavit," popisuje svůj konec loňského roku autor přestavby.

 

 

Teď už je ale motocykl kompletně hotový a může se utkat s konkurenčními stroji v dalším ročníku mezinárodní soutěže Battle of the Kings, který právě začíná. Od 16. ledna bude na internetu zveřejněno třináct přestaveb z regionu střední a východní Evropy. Z nich vybere široká veřejnost hlasováním šest nejlepších a ty postoupí před odbornou porotu. Ta na začátku března vyhlásí vítěze regionu střední a východní Evropy, který postoupí do velkého finále, které proběhne v italském Miláně. Tam se mezi sebou utkají všichni regionální šampioni a bude vyhlášen a korunován celkový vítěz Battle of the Kings za rok 2017.

 

K celkovému vítězství je daleká cesta, ale po zkušenostech z minulých let není úspěch nereálný: "Naše ambice byly hlavně se tím pobavit, což se stalo. A když se to jenom trošku povede a když to bude bavit i lidi, tak budeme doufat, že nás pošlou co nejdále. Takže do Itálie se podíváme rádi," říká s úsměvem Jaroslav Vavřina z Harley-Davidson Praha. Tak nezbývá než chlapcům z Malvazinek držet palce. A samozřejmě hlasovat.

TN.cz/Jakub Deml