Nové vedení

V řadě firem je po volbách "fičák". Někde vyměnili všechny!

Téma:

Řada českých měst nemá po volbách jen nové vedení radnic, ale změny se dotkly i městských společností - tedy firem, které města ovládají.

Například jen v Kladně, krátce potom co se tam dostala k moci nová koalice, vyměnila ve dvou největších firmách všech dvacet pět členů dozorčích rad. A to se nelíbí bývalému vedení města. Vidí v tom vyřizování účtů.

 

Nové zastupitelstvo, nová rada, nový primátor. Byl to ale jen začátek. Jen pár hodin poté se začaly dít věci v městských společnostech.

 

"Koalice se od začátku rozhodla, že chce kontrolovat všechny firmy, proto ta výměna dozorčích rad," řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

 

 

Jak řekli, tak udělali. S okamžitou platností bylo nahrazeno všech pětadvacet členů v pěti firmách. Dvě nejzásadnější s obraty v řádech desítek milionů navíc přišly o dosavadní jednatele. Podle bývalého primátora Milana Volfa dost ponižujícím způsobem.

 

Volba pro Kladno Milana Volfa volby s přehledem vyhrála, většinu ale sama neměla a partnera do koalice nenašla. Moc tak společně převzaly ODS, ANO, SPD a Kladeňáci.

 

Teplo a teplá voda v Kladně rovná se Tepo. Sportovní areály města Kladna mají předmět své činnosti přímo v názvu. Prostřednictvím firmy město vlastní například kladenský zimní stadion. Ročně na jeho provoz spotřebuje více než 20 milionů korun. Majitel hokejových Rytířů Jaromír Jágr doufá, že spolupráci s městem změny nenaruší.

 

Posledních 20 let nevedl největší středočeské město nikdo jiný než Milan Volf nebo Dan Jiránek. Někdejší spolustraníci z ODS si už ale hodně dlouho nemohou přijít na jméno.

 

Personální výměny proběhly i v jiných městech, například v Brně, nebo Českých Budějovicích. A samozřejmě také v Praze.

pez, Ondřej Špalek TN.cz