Složení parlamentu

Rakouské volby: Drtivé vítězství lidovců, do parlamentu se vrací zelení

Sebastian Kurz
Zdroj: Profimedia
Sebastian Kurz byl dosavadním rakouským kancléřem
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Jan Pánik
Aktualizováno 29.9. 2019 21:36
Téma:

Rakousko má za sebou předčasné volby do dolní komory parlamentu, které odstarovaly v neděli ráno. Podle předběžných konečných výsledků, které zveřejnilo tamní ministerstvo vnitra, zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze.

Lidovci tak se ziskem 38,4 procent ve volbách výrazně posílili, druzí skončili sociální demokraté (21,5 procenta). Protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) naopak výrazně oslabila, získala jen 17,3 procenta. Úspěch zaznamenali Zelení (12,4 procenta), kterým se povedlo vrátit do parlamentu. V dolní komoře zasedne také liberální strana NEOS (7,4 procenta), informoval rakouský deník Die Presse.

 

Prezident Alexander Van der Bellen prohlásil, že v příštím týdnu začne rozhovory s předsedy parlamentních stran a následně pověří Sebastiana Kurze sestavením nové vlády.

 

Rakušané šli znovu k volbám po dvou letech. Důvodem předčasných voleb je kauza Ibiza, kvůli které padla tzv. tyrkysově modrá vláda, kterou tvořili Lidovci (ÖVP) spolu se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ).

 

První volební místnosti se otevřely už v šest hodin ráno. Většina z nich se však voličům zpřístupnila až v sedm a osm hodin. I čas uzavření místností se v jednotlivých obcích liší. V těch menších mohou lidé hlasovat pouze do 15. hodiny. Poslední volební místnosti se uzavřely v 17 hodin.

 

O 183 křesel v Národní radě se ve volbách popere osm politických stran. Horkým kandidátem na vítěze byl dosavadní kancléř a předseda ÖVP Sebastian Kurz. Očekává se, že nadále povede zemi, velkým tématem voleb je proto otázka, s kým tentokrát vytvoří koalici.

 

 

Ambice stát se koaličním partnerem ÖVP má i nadále strana FPÖ spojená s korupčním skandálem. Všechny ostatní strany si tak za cíl stanovily zabránit opětovnému vytvoření tyrkysově modré vlády. Barevná označení vlád vychází z rakouské politické tradice, kdy jsou jednotlivé strany spojovány s různými barvami. 

 

Vláda, kterou Kurz sestavil v roce 2017 ztratila v roce 2019 poprvé od druhé světové války důvěru, a to v důsledku korupčního skandálu spojeného s osobou Heinze-Christiana Stracheho. Ten byl dlouholetým předsedou FPÖ a do května roku 2019 také rakouským vicekancléřem. Nyní ho v čele strany nahradil Norbert Hofer.

 

Tzv. kauza Ibiza odstartovala po zveřejnění videa, které zachycuje rozhovor Stracheho s údajnou neteří ruského oligarchy. Ta mu slíbila podporu výměnou za protislužby, které zahrnovaly praní špinavých peněz. Na podrobnosti se můžete podívat v reportáži TV Nova:

TN.cz