nespokojenost s vedením

V Rakovníku demonstrují stovky žáků: Dobří učitelé dostali padáka!

Téma:

Stovky studentů a rodičů vyrazily ve středu ráno do ulic Rakovníka. Demonstrují proti vedení Masarykovy obchodní akademie. Podle nich ředitelka školy Radka Soukupová neoprávněně propustila několik kvalitních kantorů. Ta ale tvrdí, že propouštění bylo nezbytné kvůli rozpočtu.

Problémy na Masarykově obchodní akademii v Rakovníku začaly už v loňském roce, tehdy dostal výpověď jediný vyučující předmětu informační a komunikační technologie Josef Podpěra. Přitom se jedná o maturitní předmět, ze kterého se skládá praktická zkouška. A důvod? Prý nadbytečnost. Píše o tom Rakovnický deník.

 

Další personální změny na sebe nenechaly dlouho čekat. Ke konci letošního května podala výpověď jediná učitelka matematiky Ludmila Šímová - nesouhlasila s tím, jakým směrem se škola ubírá. O pár dní později ředitelka oznámila kantorům, že kvůli poklesu počtu žáků musí přistoupit k dalšímu snižování stavů.

 

 

Pedagogům dala na výběr dvě varianty - buď si všichni kantoři sníží úvazek o dvě třetiny, nebo budou propuštěni dva učitelé. O obou možnostech se hlasovalo. Ani pro jednu variantu nikdo nehlasoval, nesouhlas s oběma pak vyjádřil jeden učitel, ostatní se hlasování zdrželi. Výsledky hlasování měla zapsat zástupkyně ředitele.

 

 

Jenže ředitelka školy se později vyjádřila v tom smyslu, že k druhé variantě, tedy propouštění, se většina učitelů přiklonila.Výpověď nakonec dostala Irena Jiráňová, která učí ekonomiku, účetnictví, právo, písemnou elektronickou komunikaci a vede ekonomické semináře. Druhým odejitým učitelem byl Emanuel Vambera, který se specializuje na tělocvik, občanskou výchovu a společenské vědy. Oba byli na škole čtrnáct let. Vambera byl navíc až do loňského roku zástupcem ředitelky.

 

 

Studenti od rána demonstrují

Desítky studentů kolem deváté hodiny ráno prošly s transparenty centrem Rakovníka, troubily a skandovaly. Připojili se k nim i rodiče a široká veřejnost, celkem asi čtyři stovky lidí.

 

Došli až ke škole, kde studenti požadovali vyjádření ředitelky. Toho se jim ale ani po hodině čekání nedostalo. Soukupová prý k věci promluví nejdříve zítra. Dnes mluvila pouze se třemi organizátory demonstrace.

 

GALERIE: Demonstrace studentů v Rakovníku

1
/
5
Zdroj: AKTU.cz
Demonstrace studentů v Rakovníku - 1

 

S tou se mimo jiné sešel taky radní středočeského kraje pro oblast školství Jan Skopeček z ODS. Ten podle svých slov sice chápe reakce studentů, ale zároveň vyzval k uklidnění situace.

 

Ředitelka v roce 2015 neuspěla v prvním kole výběrového řízení na tuto pozici, v němž rozhodovali odborníci. Místo získala až po druhém kole, kdy se do konkurzu zapojili jako zřizovatelé středočeští krajští politici - tehdy z ČSSD a KSČM. Ředitelka Radka Soukupová odmítá, že by se dostala do vedení školy díky ČSSD, v níž je řadovou členkou.

 

Středočeský kraj poslal tento týden do rakovnické obchodní akademie ředitele odboru školství, by se se situací na škole seznámil. Opoziční radní pak budou chtít problém projednat na středočeském zastupitelstvu. Kraji od loňska vládne koalice ANO, ODS a Starostů.

mom TN.cz