EKOLOGICKÁ HAVÁRIE

Desítky tun ryb v Bečvě zabil kyanid! Inspekce pátrá, kdo ho tam vypustil

Téma:

Za úhyn ryb v řece Bečvě mohou podle inspekce životního prostředí kyanidy. Do čtvrtka jde o 32 tun uhynulých ryb, stav zatím není konečný. Podle rybářů už je řeka na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje mrtvá. Jde o jednu z nejhorších ekologických havárií.

Kyanidy jsou vysoce toxické a jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Na řece nejsou vidět ani cítit. “Rozbory dvou testovaných vzorků potvrdily původní domněnku inspektorů, že látka, která se dostala do Bečvy a způsobila otravu ryb jsou kyanidy. Nyní je inspektorech z Brna, aby se pokusili na základě odebraných vzorků identifikovat původce havárie,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

 

Řeka je znečištěná v úseku dlouhém 38 kilometrů. Od Choryně na Vsetínsku až po Přerov. Tam se zatím kontaminace vody zastavila. “V přerovské Bečvě zatím není viditelný nějaký masový úhyn, ale to zatím nic neznamená. Tady je hlubší voda, takže nevíme, kolik toho vyplave,“ řekl předseda Územního svazu rybářů Pavel Kocián.

 

 

O situaci se zajímá také Rakousko. To se bojí, zda současná havárie na Bečvě nemůže způsobit přeshraniční přenos kontaminace kyanidy, pokud by se látka nezastavila v Přerově. Prudkým jedem byly otráveny druhy jako je ostroretka, parma, cejn a chráněná ouklejka pruhovaná.

 

 

Případem se zabývá také policie, padlo i trestní oznámení na neznámého pachatele. Škody jdou do milionů korun. Stále platí varování před odběrem vody z Bečvy, rybolovem či vstupem psů do řeky.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz