koronavirus v česku

V rizikových regionech znovu spustí opatření. Karvinsko je na tom nejhůř

Dominika Janochová
Dominika Janochová
27.6. 2020 20:54
Téma:

V pátek v Česku přibylo 168 nových případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší nárůst v počtu pacientů s nemocí Covid-19 za bezmála čtvrt roku. V sobotu přibylo dalších 126 infikovaných. Ministerstvo zdravotnictví proto zřejmě nebude v rizikových oblastech uvolňovat plošná opatření - a některá dokonce znovu spustí. Od příštího týdne by se ale měl uvolnit režim na hranicích s polským Slezskem.

Celkem 122 hospitalizovaných pacientů, 11 z nich v těžkém stavu a 168 nově potvrzených případů - taková jsou páteční čísla týkající se onemocnění Covid-19 v Česku. Podle ministerstva zdravotnictví přispívá k výraznému nárůstu nově odhalených případů především cílené testování v lokálních ohniscích nákazy.

 

"Nařídili jsme opětovně už poněkolikáté plošné testování v rámci OKD. Zhruba 10 procent z těch testovaných bylo pozitivních, ale nemělo opět třeba příznaky," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Nejhůře zasaženým regionem zůstává Karvinsko, kde na sto tisíc obyvatel připadá více než 90 lidí s onemocněním Covid-19. "Za včerejšek má pouze okres Karviná 69 nových případů a vidíme, že tam to číslo stabilně stoupá. Na Karvinou se proto nebudou vztahovat rozvolnění, která plánujeme pro celou republiku od 1. července," vysvětluje Vojtěch.

 

 

 

Nadále tam prý mimo jiné zůstane povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, dodržování rozestupů a budou probíhat kontroly vstupů do nemocnic. Podrobnosti má ministerstvo zdravotnictví zveřejnit v pondělí. Uvažuje se i o tom, že v Praze zůstane povinnost nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy.

 

Od příštího týdne se nicméně uvolní režim na hranici s regionem Slezského vojvodství v Polsku, který sousedí s Moravskoslezským krajem. Češi ani cizinci už nebudou při cestě z něj muset předkládat negativní test nebo podstupovat karanténu.

Barbara Hanousek, Kateřina Sejková TN.cz