volby 2020

Superdebaty TV Nova: Babiš o nouzovém stavu. Ostrá opoziční kritika

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Martin Klícha
28.9. 2020 20:00

V předvolební debatě na TV Nova diskutovali Andrej Babiš, Ivan Bartoš, Jan Hamáček a Petr Fiala. Premiér Babiš hned na úvod debaty řekl, že vláda bude ve středu kvůli koronaviru řešit zavedení nouzového stavu. Hamáček uvedl, že jsme v situaci, kdy je třeba zavádět plošná opatření.

Už o víkendu Češi půjdou odevzdat své hlasy do krajských a senátních voleb. Nerozhodní voliči si mohou své preference ujasnit po pondělních předvolebních superdebatách.

 

V jedné ze superdebat vystoupili předsedové čtyř politických stran - Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Hamáček (ČSSD) a Petr Fiala (ODS).

 

Debata se hned na začátku stočila k možnému vyhlášení nouzového stavu. Podle premiéra Andreje Babiše je zavedení nouzového stavu nutné. "Já předpokládám, že svolám mimořádně vládu na středu, abychom jeho (ministra zdravotnictví) návrh na nouzový stav schválili," sdělil Babiš.

 

Hamáček s nouzovým stavem souhlasí. Podle Bartoše je nešťastné, že ministr zdravotnictví ohlásil navržení nouzového stavu bez toho, aniž by to projednal s premiérem a ministrem vnitra. Fiala si myslí, že vláda nesplnila své úkoly, podle něj nejsou podmínky pro zavedení nouzového stavu.

 

Záznam z celé debaty najdete zde:

 

Velké problémy spočívají podle opozice v komunikaci, kterou podle nich vláda nezvládá. Jde o komunikaci vlády s kraji i s občany. Podle Hamáčka je komunikace mezi kraji a vládou již vyřešena. Jako komunikace s veřejností slouží podle premiéra semafory, s těmi ale nesouhlasí ministr vnitra.

 

"Semafory měly smysl, když tu byl přírůstek v řádech desítek a ta ohniska byla regionální. Dneska jsme v situaci, že jakkoliv ještě jsou místa méně zasažená, tak ta nemoc řádí napříč republikou. Takže hrát si teď na semafory je prostě pozdě. Z mého pohledu ten semafor splnil svou roli, ale teď už jsme v situaci, že budeme přijímat jen plošná opatření," zhodnotil Hamáček.

 

Na to reagoval okamžitě Fiala: "A jak mají mít lidé jistotu, že to tak bude? Vždyť vy jste říkali, budeme se řídit semaforem, nebudou plošná opatření. Toto všechno tady zaznívalo. Proč bychom teď měli věřit, že to zvládáte?"

 

Podle Bartoše všichni věděli, že přijde druhá vlna. Upozornil, že se plošná opatření nedotýkají jen velkých podniků. "To plošné vypnutí, dopady na ekonomiku, to není jen zpracovatelský průmysl a největší fabriky, ale první vlna zasáhla téměř likvidačně pohostinství, cestovní ruch, kulturu a služby. Jakékoliv další omezení, které teď zavádíme, tuto část podnikání vymaže," uvedl Bartoš.

 

V další části debaty se mluvilo o zrušení superhrubé mzdy. Premiér uvedl, že chce definitivně zrušit superhrubou mzdu, na dva roky zároveň zástupci vlády chtějí snížit daně z příjmu pro lidi s určitým příjmem. Hamáček potvrdil, že dohoda na zrušení platí, o sazbách daní se bude dále jednat. Fiala uvedl, že by chtěl trvalé řešení. Bartoš upozornil na to, že zdanění práce je vysoké, nešel by ale cestou 15 procent, raději by použil kombinaci snížení daně na 19 procent a zvýšení slev na poplatníka.

 

Diskuze se stočila na ošetřovné. ČSSD si myslí, že je vhodné řešit ošetřovné nad rámec devíti dnů. Podle premiéra není teď debata na stole, nechystá se totiž uzavření prvního stupně základních škol, Babiš by situaci řešil až ve chvíli, kdy to bude třeba. Bartoš upozornil na to, že už by mohlo být pozdě. Fiala ocenil, že se uzavírky škol nedotknou žáků prvních stupňů základních škol.

 

V druhé debatě si názory měnili lídři šesti politických stran - Vít Rakušan (STAN), Tomio Okamura (SPD), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vojtěch Filip (KSČM), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Václav Klaus mladší (Trikolóra).

 

Na záznam z první debaty se můžete podívat zde:

 

Cíl KSČM v nadcházejících volbách je podle Filipa udržet stávající mandáty, rád by nějaké přidal. KDU-ČSL podle Jurečky chce dosáhnout ještě lepších výsledků než v posledních volbách. Trikolóra by se ráda zapsala na politickou mapu České republiky, Klaus mladší si věří v mnoha krajích. SPD si klade za cíl získat alespoň 50 mandátů. TOP 09 by za úspěch považovala zdvojnásobení počtu mandátů, Pekarová Adamová má pozitivní očekávání i v případě senátních voleb. Zástupci STAN by rádi neztratili mandáty a nějaké přidali.

 

Pekarová Adamová během debaty vyloučila spolupráci s Trikolórou kvůli tomu, že jsou podle ní na kandidátce lidé s extrémistickými názory. Klaus mladší to označil za hloupost a urážení kandidujících lidí za Trikolóru.

 

Diskuze se týkala i koronaviru. Podle Filipa je to o přípravě, nemá cenu se hádat o tom, jak kdo situaci zvládl. Například Jihočeský kraj je dle něj připraven i na druhou vlnu.

 

Podle Jurečky kraje zvládají situaci skvěle, na straně vlády je to podle něj ale horší. Řešením je dle něj kvalitnější trasování a také udělat systematické kroky do budoucnosti, nedělat jen okamžitá opatření.

 

Podle Klause mladšího nemají kraje dostatečné kompetence pro boj s koronavirem. Problém podle něj je i to, že trasování do 24 hodin neexistuje. Stát podle něj nestíhá.

 

 

Okamura uvedl, že kraje situaci zvládly, vyzval vládu k tomu, aby nevyvolávala paniku. Podle něj jsou podpůrná opatření nedostatečná.

 

Pekarová Adamová poděkovala všem, kdo jsou v první linii v boji s koronavirem. Situace je podle ní kritičtější, než byla na jaře. Pochválila společnost, ta podle ní zvládla situaci. Ze strany vlády se podle ní jedná o selhání, jelikož se v létě nepřistoupilo k přípravám.

 

Rakušan uvedl, že společnost neselhala, v boji s koronavirem národ ukázal, že v krizi obstojí. Krajská reprezentace je podle něj rozdílná, některé kraje to zvládly, jiné naopak selhaly, připomněl pak trestní oznámení hejtmanky. Vláda podle něj často dává přednost PR průzkumům před názory odborníků.

 

 

Debata se stočila ke zrušení superhrubé mzdy. KSČM dle Filipa nikdy superhrubou mzdu nepodporovala a je pro zrušení, ale vrátila by se k diferencované dani, aby nedošlo k propadu v rozpočtu. Vyjednávání bude podle něj velmi náročné. KDU-ČSL vidí mnoho problémů, zejména jde o propad v rozpočtu, neví se, kdo to zaplatí. Trikolóra je pro jakékoliv snížení daní, podle Klause mladšího by měly být daně hlavně jednoduché. Hnutí SPD podporuje zrušení superhrubé mzdy, podle Okamury je třeba seškrtat nepotřebné výdaje, pak bude na zrušení superhrubé mzdy. Superhrubá mzda by měla být podle TOP 09 už dávno zrušena, podle Pekarové Adamové je zrušení na dva roky naprostá hloupost. STAN by byl pro zrušení superhrubé mzdy za normální situace, zatím ale není jasné, jak propad v rozpočtu zaplatit.

    

Vzhledem k epidemiologické situaci budou volby probíhat nezvyklým způsobem. Ministerstvo vnitra představilo instruktážní videa k jejich průběhu:

TN.cz