Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 4. 2018
Kontrola SZPI

V sušeném ovoci našli prudký jed! "Nejezte ho," varuje inspekce

Ovoce Goji - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ovoce goji obsahovalo jedovatý karbofuran (ilustrační foto)

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) objevili další nebezpečný výrobek. V sušeném ovoci goji zjistili jeden z nejjedovatějších pesticidů karbofuran. Prodejce teď musí potravinu stáhnout z trhu.

Pesticid obsažený v sušeném ovoci sedmkrát překračoval maximální povolené množství. Karbofuran přitom patří k nejjedovatějším pesticidům, který byl dříve používán k hubení hmyzu, ale od roku 2008 je v zemích Evropské unie zakázán.

 

Nebezpečné množství karbofuranu zjistili inspektoři v potravině, kterou prodávala brněnská společnost Oříšek. Konkrétně šlo o výrobek "Goji – kustovnice čínská", šarže L:NL004012017, datum minimální trvanlivosti do 30/08/2018, země původu: Čína.

 

Dodavatelem do Česka byla nizozemská společnost King Nuts & Raaphorst B.V. "SZPI prodejci nařídila pozastavit prodej uvedené potraviny a informaci notifikovala v evropském systému rychlého varování RASSF," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

 

Karbofuran je prudký, velmi rychle působící jed bez zápachu. Otrávený umírá během několika minut v silných křečích, proto použití tohoto pesticidu zakazuje i zákon o myslivosti a zákon na ochranu zvířat. I přesto je karbofuran často zneužíván pro otrávení návnad na ptáky, dravé šelmy a třeba i psy.

epa TN.cz