Nálety v Ghútě

V Sýrii bombardují nemocnice i školy. Za tři dny zemřelo 270 lidí!

Téma:

Téměř tři sta mrtvých, včetně 60 dětí během pouhých tří dnů. To má být tragická bilance vojenské operace jednotek syrského prezidenta Bašára Asada ve Východní Ghútě. Oblast nedaleko hlavního města Damašku je posledním významným opěrným bodem opozičních sil v Sýrii.

V nemocnici nedaleko syrského Damašku čekají na ošetření desítky raněných civilistů. Děti, které takzvané Bílé přilby sotva před pár minutami vytáhly z trosek zřícených budov, měly štěstí v neštěstí. 60 jejich vrstevníků intenzivní bombardování Východní Ghúty syrskou armádou nepřežilo.

 

Jednotky vedené prezidentem Bašárem Asadem, které ze vzduchu podporuje i ruské letectvo, shazují na poslední velkou baštu rebelů v Sýrii každou minutu deset až dvacet bomb. Bilance? Nejméně 270 mrtvých a 1400 raněných za pouhé tři dny.

 

"Jsme hluboce znepokojeni zprávami o úmyslném ostřelování civilních cílů. Není to ale jen o syrské vládě, je to také o jejích podporovatelích. Vyzýváme všechny, včetně Ruska, aby zajistili, že tyto násilnosti skončí," vyjádřila se k situaci britská premiérka Theresa Mayová.

 

Režim se hájí tím, že chce z oblasti vyhnat teroristy, kteří tam operují. Vedle džihádistů z islamistické organizace Džajš al-Islám a hnutí Haját Tahrír aš-Šám napojeného na Al-Káidu se ovšem terčem náletů stávají i obchody, školy, mešity nebo dokonce nemocnice.

 

 

"To, co se děje v Ghútě, je válečný zločin. Pro Syřany je těžké pochopit, proč jim i přes používání chemických zbraní a barelových bomb nikdo nepřijde na pomoc," prohlásil velitel syrských opozičních sil Nasr al-Hárirí.

 

Lidem dochází základní potraviny a voda, nemocnicím zase zásoby léků. Na poplach už proto začíná bít OSN. Ta oba znepřátelené tábory vyzvala k příměří, které by usnadnilo transport humanitární pomoci na místo a evakuaci civilistů.

Petra Matýsková/epa TN.cz