žebříček letovisek

Zkažená dovolená: Na těchto 10 místech se otrávilo jídlem nejvíce lidí

Nevolnost jídla
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 25. 8. 2019
Téma:

Mezi oblíbené turistické destinace patří například Egypt, Turecko nebo Španělsko. Podle studie britské laboratoře Yorktest se však tyto země zařadily do žebříčku oblastí, kde lidem často hrozí otrava jídlem. Nejhorší situace je v egyptské Hurgádě, ta se dostala na první místo. Poslední je pak španělské město Benidorm.

Odborníci z britské laboratoře Yorktest a ze společnosti zabývající se cestovními chorobami Sick Holiday vydali žebříček deseti zemí, ve kterých se lidé nejčastěji otráví jídlem. V rámci studie sbírali data od začátku roku 2017 do konce roku 2018, informoval britský deník Dailymail.

 

Na prvním místě se objevila egyptská Hurgáda, kde onemocnělo za vybrané období celkem 380 lidí. Město je u turistů velmi oblíbené a ročně se jich tam vydají statisíce.

 

Podle Sick Holiday popularita místa vzrostla hlavně kvůli nízkým cenám. Některým se však kvůli nemoci dovolená moc nepovedla. "Během dvou let jsme obdrželi stížnosti na Hurgádu častokrát více než jednou za dva dny, což je obrovský počet pro tak malé letovisko," vysvětlil Richard Conroy ze společnosti Sick Holiday.

 

 

Na druhém místě se objevilo letovisko Punta Cana v Dominikánské republice. Během dovolené se tam otrávilo jídlem 211 turistů. Třetí místo pak zaujímá pobřeží Riviera Maya v Mexiku, kde onemocnělo 182 lidí.

 

Čtvrté místo obsadila turecká Antalye se 108 případy, páté mexický Cancún s 95 případy a šesté ostrov Boa Vista v Kapverdách, kde se otrávilo 84 lidí. Sedmé místo zaujímá Marrákeš v Maroku, ze kterého si otravu jídlem přivezlo 83 lidí.

 

Osmé místo obsadil ostrov Sal v Kapverdách s 68 případy. Poslední dvě příčky zaujímá Španělsko. Na oblíbený ostrov Mallorca většina turistů nedá dopustit. Jenže i tam se několik lidí otrávilo. Podle studie jich bylo až 66. Za Mallorkou skončilo město Benidorm, které se nachází v provincii Alicante na jihovýchodě země. Tam se objevilo 62 případů. 

 

 

 

Sick Holiday se ve studii zabývala případy Britů, kteří si z dovolené přivezli často syndrom dráždivého tračníku nebo bolesti kloubů způsobené salmonelózou. Podle společnosti se také zvýšil počet úmrtí způsobených otravou jídla. Ta ročně zabije kolem 420 tisíc lidé po celém světě a dalších 600 milionů je jí nakaženo.

 

 

Doktorka Gill Hartová z Yorktestu varuje turisty, aby v uvedených zemích byli velmi opatrní. Otrava jídlem může mít i vedlejší účinky, které přetrvávají i po odeznění nemoci. "Vyvinout se může dlouhodobější potravinová nesnášenlivost, která se může projevit únavou, bolestí hlavy, nadýmáním a migrénou," vysvětlila Hartová.

 

Nemocím se také daří v zemích s vysokými teplotami. V nich se bakterie v jídle šíří rychleji. A nepřispívají k tomu třeba ani mouchy. Ty mohou přistáním na jídle přenést až tisíc mikrobů.

TN.cz