Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

szpi varuje

V tomhle fritují?! Každý 6. vzorek odebraný v restauracích propadl

Fritovací oleje
Zdroj: SZPI
Kontroly fritovacích olejů a tuků dopadly strašně.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si v letošním roce posvítila mimo jiné i na fritovací oleje a tuky v restauracích a výsledky jsou alarmující. Neprošel každý šestý odebraný vzorek.

Inspektoři devět měsíců kontrolovali restaurace a jiná stravovací zařízení, jestli při přípravě pokrmů nepoužívají přepálené oleje a tuky "vykazující známky tepelného rozkladu". A výsledky jejich bádání jsou opravdu znepokojivé.

 

V celkem 73 provozovnách bylo odebráno 91 vzorků s tím, že hodnocení probíhalo senzoricky na místě (inspektoři kontrolovali vůni, chuť, barvu, konzistenci, přítomnost zuhelnatělých zbytků), měřením obsahu polárních částic a následně metodou stanovení obsahu polymerních triacylglycerolů v laboratoři.

 

A výsledek? "Každý šestý vzorek byl nevyhovující a bylo tak konstatováno porušení právních předpisů," sdlěil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

 

 

Součástí kontroly bylo i dodržování správných zásad fritování a hygienických požadavků na fritézy. V několika případech bylo zjištěno znečištění fritézy ztuhlými mastnými nečistotami a znečištění filtrů v digestořích.

 

"Kontrolovaným osobám, u kterých došlo k porušení předpisů, bylo uloženo opatření k odstranění zjištěných nedostatků a bude s nimi zahájeno správní řízení o uložení sankce. Tomuto typu specifické kontroly se bude SZPI věnovat i v budoucnu," upozornil mluvčí.

lud TN.cz