Koronavirus ve světě

V USA se nakazilo přes sedm milionů lidí. Jídlo v ulicích rozdává známá tvář

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 26. 9. 2020
Téma:

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v nejpostiženější zemi na světě - Spojených státech – v sobotu překročil sedm milionů. Na zdravotní problémy spojené s nemocí Covid-19 tam zemřelo už přes dvě stě tisíc lidí.

Zhruba čtyřicet tisíc nových případů každý den. Taková je smutná bilance Spojených států. Poslední milion nakažených přibyl podle údajů univerzity Johna Hopkinse za necelý měsíc.


I teď se ale najdou lidé, kteří si udělají čas na to, aby pomáhali ostatním. Například herec Danny Trejo v ulicích Los Angeles rozdával jídlo válečným veteránům bez domova. Pandemie podle něj není důvod pro přerušení pomoci potřebným.


"Uznání patří především našim doktorům a sestrám. Nedávno jsme rozdávali jídlo v nemocnici a jedna ze sester začala plakat. Řekla mi, že nebyla doma několik dní. Nevěděl jsem, co říct. Tahle žena pro naši zemi nasazuje život. Moje pomoc je oproti její zanedbatelná,“ tvrdí Trejo.

 


Situace není kritická jen ve Spojených státech. Desítky tisíc nakažených každý den přibývají také v dalším nejpostiženějším státě světa - Brazílii. V zemi je přes čtyři a půl milionu potvrzených případů nákazy, tedy zhruba polovina z celé Jižní Ameriky.


Na restriktivní opatření zavedená vládou příliš nehledí obyvatelé Zimbabwe. Z roušek ani rozestupů si nic nedělají. Daleko více než koronaviru se totiž bojí viru HIV.


"Naše práce je těžká, protože se lidé koronaviru přestali bát. Řada z nich se více bojí viru HIV, protože v posledních letech zabil mnoho lidí, které znali," řekla komunitní zdravotní pracovnice Rosemary Rambire.


V této a několika dalších afrických zemích má zatím pandemie mírnější průběh, než odborníci předpokládali. Za minulý týden v Zimbabwe na koronavirus nezemřel žádný člověk. Vláda proto zmírnila restriktivní opatření a znovu otevřela školy, restaurace nebo letiště.

ls TN.cz