Molly je z adoptovaného embrya

V USA se narodila holčička z embrya zmrazeného před 27 lety

Umělé oplodnění
Zdroj: TV Nova
Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 7:05
2.12. 2020 3:17
Téma:

Tině a Benu Gibsonovým z Tennessee v USA se koncem letošního října narodila holčička Molly. Miminko vzešlo z adoptovaného embrya, které bylo zmraženo před 27 lety. Malé Molly se tak podařilo překonat rekord své starší sestry Emmy, jejíž embryo bylo v mrazu uchováváno po dobu 24 let, informuje portál CNN.

Embryo malé Molly bylo zmrazeno v říjnu 1992. V únoru letošního roku se jej rozhodli manželé Gibsonovi adoptovat a koncem října, téměř 27 let po jeho zmrazení, se Tině narodila rozkošná holčička Molly.

 

Předpokládá se, že narození Molly tak vytvořilo nový rekord, který dříve držela její starší sestra Emma. Ta rovněž přišla na svět ze zmraženého embrya, které takto “spalo“ 24 let.

 

 

Tina Gibsonová otěhotněla s Emmou i Molly díky Národnímu dárcovskému centru pro embrya v Knoxville, které uchovává zmrazená embrya dárců. Páry, které mají problémy s početím si pak mohou tato embrya adoptovat a ta jsou následně přenesena do dělohy adoptivního rodiče.

 

O životaschopnosti starších embryí se doposud vědělo jen málo. Tina Gibsonová se tudíž obávala, že vysoký věk embryí by mohl snížit její šance na otěhotnění. Doktor Jeffrey Keenan, prezident centra, ji však ujistil, že věk embryí pravděpodobně nemá na pravděpodobnost otěhotnění vliv. V prohlášení uvedl, že jak narození Emmy, tak narození Molly jsou důkazem, že embrya by neměla být vyřazena z adopce, protože jsou „stará“.

 

“To se rozhodně odráží na technologii používané před všemi těmi lety a její schopnosti uchovat embrya pro budoucí použití v neurčitém časovém rámci,“ uvedla ve zprávě Carol Sommerfelt, ředitelka laboratoře a embryoložka centra. Podle ní asi 75% všech darovaných embryí přežije proces rozmrazování a přenosu a 25 až 30% všech implantátů je úspěšných.

 

Manželé Gibsonovi kvůli problémům s neplodností uvažovali o klasické adopci. Rodiče Tiny pak přišli s nápadem na adopci zmraženého embrya a výsledkem jsou dva krásní sněhuláčci (snowbabies), jak se dětem, které přišly na svět tímto způsobem přezdívá.
 

Související témata:
TN.cz