Péče úředníků

V Ústí přibývá nesvéprávných lidí! Čím dál víc rodin se o ně nestará

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 21. 10. 2019
Téma:

V Ústí nad Labem úřady evidují stále více nesvéprávných lidí. Zatímco loni jich bylo 91, letos jich je už 130. Podle úředníků přibývá rodin, které se o takové lidi nechtějí starat. Nesvéprávní lidé potřebují neustálou pomoc, například i s jednoduchými nákupy. To vše pak musejí obstarat úředníci.

Podle úředníků jde často o velmi smutné příběhy. Třeba v ústecké čtvrti Neštěmice se pracovníci musejí starat o mladého muže, který se tři roky léčil v psychiatrické léčebně.

 

Po propuštění skončil v azylovém domě, odkud ho ale po týdnu vyhodili, protože se sám o sebe nebyl schopen postarat. Skončil na ulici, úředníci mu pomáhají alespoň s vyřizováním formalit a jezdí s ním i na nákupy jídla.

 

Meziročně jen v Ústí nad Labem přibylo bezmála 35 % nesvéprávných. Podle úředníků se o ně příbuzní odmítají starat. Jindy se do problémů dostanou, když lidé, kteří o ně pečovali, zemřou.

 

 

O nesvéprávné lidi se pak musejí starat města. V lehčích případech jim úředníci pomáhají nárazově, v závažnějších se pak o takové lidi musejí starat denně. Kromě nákupů s nimi chodí například do banky nebo k lékaři.

 

Podle úředníků počet nesvéprávných, o které se musejí starat, každoročně stoupá. Tak výrazný nárůst jako letos je ale podle nich výjimečný.

epa TN.cz