zákeřná nemoc

V Ústí řádí vzácná salmonela! Hygienici varují před epidemií

Téma:

V Ústí nad Labem se podle hygieniků objevil vzácný typ salmonely a nakazili se jím už čtyři lidé. Problém je především v tom, kde se nákaza vzala. Průběh nemoci je podobný jako u běžně se vyskytujícího typu, nakažení ale mají silnější průjem.

Čtyři nakažení a všichni skončili na infekčním oddělení v nemocnici. Projevy nemoci u nich byly prý velmi silné. Jde především o průjem, horečku a bolesti břicha.

 

Podle hygieniků by mohlo jít o začátek epidemie. "Jedná se o salmonelu hadar, která je u nás opravdu vzácná. Vloni v celé ČR se vyskytlo celkem dvacet případů a u nás letos jsou už čtyři onemocnění," uvedla Lenka Šimůnková, ředitelka Krajské hygienické stanice Ústí nad Labem.

 

Hygienici zatím netuší, kde se tento vzácný druh salmonely vzal. "Pátrali jsme v různých zařízeních rychlého občerstvení. Zatím se nám vůbec nepodařilo prokázat zdroj původu," dodala Šimůnková.

 

 

Hygienici prý velmi důkladně zkoumali, co čtveřice nemocných jedla a kde se pohybovala. Odebírali vzorky jak v kuchyních, tak na toaletách, přesto zatím původ nemoci nenašli.

 

Salmonela se vyskytuje především v nedostatečně tepelně zpracovaném kuřecím mase a vejcích. Hygienici apelují především na zvýšenou hygienu a důkladnou kontrolu toho, co jíme.

reg/Martin Kočárek TN.cz