ŽEBŘÍČEK FORBES

V žebříčku miliardářů je nejvíc Čechů v historii! I přes krizi si přilepšili

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 22:23
6.4. 2021 17:15
Téma:

Žebříček nejbohatších lidí na světě zveřejnil v úterý časopis Forbes. Mezi dolarové miliardáře se dostalo celkem devět Čechů, zatím nejvíce za celou historii. Celkové první místo patří majiteli Amazonu Jeffu Bezosovi.

Nejvýše v nově zveřejněném žebříčku Forbes za rok 2020 si stojí nedávno zesnulý Petr Kellner. Dle odhadů časopisu Forbes byla hodnota jeho majetku 17,5 miliardy dolarů, co je asi 382 miliard korun. To stačilo na 110. místo.


Druhým nejbohatším Čechem je vlastník investiční skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem přesahujícím 5,5 miliardy dolarů, tedy 121 miliard korun. Následuje vlastník realitní společnosti CPI Property Group Radovan Vítek s 4,8 miliardami dolarů, což je v přepočtu 105 miliard korun.

 

Připomeňte si příběh Petra Kellnera a jeho tragický konec:

 


Na dalších místech jsou většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský, premiér Andrej Babiš, Pavel Baudiš z Avastu, pak další spoluzakladatel Avastu Eduard Kučer, majitel Sev.en Energy AG Pavel Tykač a spolumajitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva.


U všech českých miliardářů hodnota jejich majetku i přes krizový rok 2020 stoupla. "Je to dáno nejen výsledky samotných firem, ale také pohyby kurzů akcií, od nichž se hodnota majetku odvozuje, a pohyby měnových kurzů, zejména mezi dolarem a eurem a mezi dolarem a korunou," píše Forbes. Česká republika má nejvíce miliardářů ze střední a východní Evropy.

 


Celosvětově nejúspěšnější je Jeff Bezos, majitel Amazonu, druhé místo patří Elonu Muskovi, zakladateli automobilky Tesla, na třetím místě je Bernard Arnault, kterému patří konglomerát firem LVMH. Bill Gates je na čtvrtém místě.


Na celém světě je 2755 dolarových miliardářů. Žen je v žebříčku 382 oproti loňským 241. Nejvíce miliardářů pochází z Asie – 1149, 724 je jich ze Spojených států a 628 z Evropy.
 

TN.cz