Vrátí se tam tramvaje

Václavské náměstí se výrazně změní! Praha ukázala, jak má vypadat

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 21.10. 2019 20:26

Velkou proměnu Václavského náměstí chystá Praha. Jak by mělo jedno z nejznámějších českých náměstí v budoucnu vypadat, ukázal v pondělí Institut plánování a rozvoje (IRP) hl. m. Prahy. Počítá se s návratem tramvají, omezená budou naopak parkovací místa.

O proměně Václavského náměstí se mluví už dlouho, teď magistrát zveřejnil novou podobu, jak by podle jeho představ mělo náměstí vypadat. Tramvajová trať se oproti původním plánům přesune ze středu náměstí na více ke kraji, uprostřed tak vznikne široká promenáda. Praha také slibuje rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a také snížení počtu parkovacích míst.

 

"Vrátíme Václavské náměstí lidem tak, jak tomu bylo ve 20. století, než museli lidé ustoupit stanovištím taxikářů, stánkům s klobásami a naháněčům do nočních klubů. Posunutím tramvajové trati se nám navíc podaří vytvořit krásnou promenádu pro pěší uprostřed náměstí. To se také konečně stane dostupné pro běžné Pražany," uvedl radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

 

"Samotná nová tramvajová trať znamená velký krok pro stabilizaci pražské tramvajové sítě, alternativní tratě v centru umožní rozvoj dalších tramvajových tratí na okrajích Prahy," dodal Scheinherr.

 

Pobyt na náměstí mají kromě dvojitých stromořadí zpříjemnit také vodní prvky. Chybět nebudou ani retenční nádrže na dešťovou vodu. IPR slibuje, že křížení tramvají s magistrálou nebude ovlivňovat automobilovou dopravu. Tramvajová trať navazuje na připravované propojení s hlavním nádražím.

 

 

"Václavské náměstí bylo léta zablokované komplikovanými vztahy a projekty, které se vrstvily přes sebe. Minulé vedení Prahy 1 proměnu Václavského náměstí blokovalo, my jsme se od počátku chtěli s hlavním městem dohodnout. To se teď podařilo a já jsem opravdu rád – všem Pražanům už proměnu náměstí opravdu dlužíme," shrnul starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

 

Dopravní podnik už vybral projektanta dokumentace pro stavbu tramvajové tratě. Ta původní byla zrušena v roce 1980. Na náměstí jezdily tramvaje téměř 100 let. Praha předpokládá, že by se s revitalizací mohlo začít v roce 2022.

 

GALERIE: Přeměna Václavského náměstí

1
/
4
Zdroj: IPR Praha
Plánovaná podoba Václavského náměstí - 4

Související témata:
TN.cz