Testování vakcíny

Vakcína na covid-19 mu měla zničit psychiku, AstraZeneca to odmítá

Společnost Pfizer žádá o schválení nouzového nasazení vakcíny proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
30.11. 2020 16:45
Téma:

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca je opět pod tlakem kvůli vakcíně proti covidu-19. Po odhalení vážných chyb v jejím testování se ozval 40letý muž, který ji na sobě nechal dobrovolně vyzkoušet. Tvrdí, že se mu po očkování spustily vážné zdravotní potíže psychického a neurologického rázu. Zástupci firmy souvislost s vakcínou odmítají.

O víkendu vyšlo najevo, že výsledky testování vakcíny na koronavirus společnosti AstraZeneca mohou obsahovat vážné chyby. Její účinnosti nevěří ani 40letý muž z Indie, který se výzkumu účastnil jako dobrovolník.

 

Jak píše portál Fortune, očkování mu mělo způsobit nepříjemné vedlejší účinky. Injekci dostal 1. října, hned po ní se mu prý spustily neurologické a psychické potíže. Po farmaceutickém koncernu žádá 50 milionů rupií (téměř 15 milionů korun) a chce, aby se výroba vakcíny "okamžitě zastavila". 

 

Vyšetřování pravdivosti jeho výroku se účastní i Indická rada pro lékařský výzkum. Hlavní regulátor léčiv v zemi ale vzkázal, že "momentálně neexistuje žádný důvod k obavám". Testování vakcíny zastavovat nehodlá.

 

 

Obvinění odmítá i společnost AstraZeneca. Podle firmy Serum Institute of India, která pro ni vakcínu v nejlidnatějším státě světa vyrábí, neexistuje mezi mužovým zdravotním stavem a vakcínou žádná souvislost. Jeho tvrzení je prý "zlomyslné a mylné". Firma nejspíš bude požadovat 13 a půl milionů dolarů, v přepočtu téměř 300 milionů korun, za poškození pověsti.

 

AstraZeneca čelí pochybám o vakcíně od minulého týdne. Její očkování se dosud považovalo za nejnadějnější, ukázalo se však, že výsledky klinického testování mají obsahovat nepřesnosti. Zmatečně prý působí třeba výpočet účinnosti vakcíny.

 

Do Česka pravděpodobně jako první dorazí vakcína od firmy Pfizer, mluví se dokonce o řádu několika dní.

 

Více o vakcíně od Pfizeru se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz