VAKCÍNA PROTI COVID-19

Evropa je o kousek blíž schválení německé vakcíny proti COVID-19

Britská firma pozastavila poslední fázi testů jedné z nejnadějnějších vakcín
Zdroj: TV Nova
Téma:

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila další průběžné hodnocení vakcíny proti nemoci COVID-19. Vakcína s označením BNT162b2 je vyvíjena společností BioNTeh ve spolupráci s firmou Pfizer.

 Vakcína obsahuje genetickou informaci pro tvorbu tzv. spike proteinu, což je stejná bílkovina, jako ta na povrchu koronaviru způsobující onemocnění COVID-19.

 

Po podání vakcíny buňky přečtou genetickou informaci, na základě které začnou vytvářet tzv. spike protein. Imunitní systém člověka pak bude s tímto proteinem zacházet jako s cizorodou látkou a vytvoří proti němu přirozenou obranu.

 

„I první hodnocená vakcína, tedy vakcína firmy AstraZeneca, spočívá v namíření imunitní reakce proti tzv. spike proteinu. Tato se však liší tím, že tvorba tzv. spike proteinu, proti kterému je tvořena imunitní odpověď, je vyvolána jiným způsobem. Jedná se o tzv. mRNA vakcínu,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

 

 

Pokud očkovaný člověk přijde později do styku s koronavirem, imunitní systém rozpozná virus podle právě tohoto tzv. spike proteinu a bude připraven na něj zaútočit pomocí už existujících protilátek. 

TN.cz