Lék na koronavirus

Vakcína proti Covid-19 ještě v létě, slíbilo Rusko. Pak přišlo nařčení

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
18.7. 2020 18:42
Téma:

Odborníci po celém světě se snaží najít vakcínu proti koronaviru. Nejinak je tomu také v Rusku, které je jednou ze čtyř nejhůře zasažených zemí. Podle dostupných informací se vývoj tamním expertům daří. Rusko však čelí obvinění, že se hackeři snaží ukrást informace o vývoji z jiných zemí.

"Rusko plánuje vyrobit 30 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Cílem je však vyrobit až 170 milionů pro potřeby dalších států,“ píše server Forbes.

 

První výsledky pokusů na přibližně dvou desítkách lidí vypadají velice slibně. Všichni si totiž vytvořili po očkování protilátky proti SARS-CoV-2. Další fáze testování začne na začátku srpna na asi stovce lidí. V závěrečné fázi by poté mělo testování probíhat už na několika tisících lidech.

 

 

"Věříme, že na základě současných výsledků by mohla být vakcína na trhu už v srpnu, v září poté pro ostatní země,“ řekl Kirill Dmitrijev, šéf jedné ze společností, které pracují na jejím vývoji.

 

Rusko však čelí obvinění, že se jejich hackeři ze skupiny "APT29“ snaží ukrást informace k vývoji vakcíny ze Spojených států, Kanady a Velké Británie. Ve čtvrtek to uvedlo britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost.

 

Dmitrijev však pro CNN řekl, že za bleskovou rychlostí vývoje je pouze dobrá infrastruktura vyvíjecího procesu, kvalita výzkumu a také práce vědců.

 

Rusko je jednou ze čtyř nejvíce zasažených zemí koronavirem. Podle serveru Worldofmeters tamní úřady evidují přes 765 tisíc nakažených pacientů. Na nemoc v zemi zemřelo více než 12 tisíc infikovaných.

TN.cz