Šíření koronaviru

Vakcína bude v Česku zdarma! Testovat se bude možná i u zubaře

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
4.12. 2020 20:12
Téma:

V Česku týden před Vánocemi začne dobrovolné plošné testování na koronavirus. Lidé se budou moci nechat otestovat zdarma v krajských nemocnicích, na odběrových místech a možná i u zubařů. Zdarma bude pro Čechy od příštího roku zřejmě i očkování proti nemoci Covid-19. Hradit by ho měly zdravotní pojišťovny. Stát počítá i s odškodněním v případě zdravotní újmy.

Dát se očkovat nebo ne? To je otázka, kterou si v posledních dnech pokládá většina Čechů. "Nenechám se očkovat, protože to není odzkoušené,“ uvedl jeden z dotázaných. "Nechci, protože se toho bojím,“ řekl další oslovený.


Očkování podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude dobrovolné. Cílem ale prý je proočkovat až sedmdesát procent obyvatel.

 


"Případné újmy způsobené očkováním proti onemocnění covid-19 se budou řešit. Stát přebírá garanci za toto očkování,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).


Oproti obyvatelům poslanci napříč stranami mají jasno. Jenže podle některých poslanců zákon, který pravidla pro vakcíny upravuje, zvýhodňuje naočkované obyvatele. "Někdo jiný bude občanem druhé kategorie, ve své podstatě bude nosit žlutou židovkou hvězdu, aby na něj lidé na ulici mohli plivat,“ tvrdí poslanec Lubomír Volný (JAP).


"Je potřeba si říci, že už to tak dneska vlastně je. Pokud jedete do nějaké exotické země, tak požadují třeba očkování proti žluté zimnici,“ přidává se poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

 


Podle poslanců ale stát na očkování není připravený. Třeba v Británii už stojí nová očkovací centra, v Česku se o tom zatím pouze mluví. "V tuto chvíli už by měl mít stát kompletní plán, jak to očkování bude probíhat,“ myslí si poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).


"Podle toho, kolik vlastně máme obyvatel, bychom potřebovali zhruba 750 tisíc lidí naočkovat týdně, protože budou třeba zřejmě dvě dávky,“ doplňuje poslankyně Olga Richterová (Piráti).


Zákon nyní míří do Senátu.

ls TN.cz