OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU

Vakcíny od dvou firem nemají dostávat lidi pod 60 let, uvedlo ministerstvo

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 10. 6. 2021 12:46
9.6. 2021 22:10
Téma:

Vakcíny od firem Astra Zeneca a Johnson&Johnson by nově měly být používány jen u lidí starších 60 let. Doporučilo to ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení České vakcinologické společnosti a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučilo, aby vakcíny Vaxzevria od firmy AstraZeneca a Jannsen od firmy Johnson&Johnson nebyly používány u lidí mladších 60 let. 

 

Odborné instituce tak reagují na výsledky analýzy Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která porovnala závažná rizika onemocnění covid-19, proti němuž očkování chrání, s velmi vzácným specifickým nežádoucím účinkem obou uvedených vakcín, tedy vznikem krevních sraženin.

 

 

"Vítám aktivitu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který připravil informační dopis pro poskytovatele zdravotní péče a předává jim doporučení, jak postupovat, pokud se u očkovaného vlivem tohoto velmi vzácného nežádoucího účinku objeví zdravotní komplikace" uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

U obou vakcín ale podle ministerstva nadále převládají benefity nad riziky. Ti, kteří dostali první dávku, tak dostanou i druhou. "U osob, u kterých již bylo zahájeno očkování první dávkou vakcíny Vaxzevria, je nyní důležité dokončit schéma aplikací druhé dávky stejné vakcíny bez ohledu na věk. Vzácné krevní sraženiny se navíc vyskytovaly spíše po první dávce. Nedoočkovaný člověk není před koronavirem dostatečně chráněn a je tak vystaven riziku nákazy," vysvětlil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.


Česko v počtu naočkovaných stále zaostává. Hůř je na tom jen sedm zemí v Evropské unii:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz