fotbalová aféra

Valachová je nadějí pro sportovní kluby i svazy! Chce jim dát miliony

Téma:

Sportovní kluby a svazy mají naději, že se jim vyhnou následky dotační kauzy a dostanou se k penězům z ministerstva školství. Poslanci si totiž na kobereček pozvali ministryni školství Kateřinu Valachovou a vypadá to, že 180 milionů korun pro fotbal a další miliarda pro ostatní sportovní kluby už od pondělí začnou proudit na jejich účty.

Členové podvýboru pro sport a mládež na půdě Poslanecké sněmovny diskutovali 2,5 hodiny s ministryní školství Kateřinou Valachovou a jednání přineslo úspěch. "Od pondělí budou fyzicky sportovní oddíly na děti, mládež, trenéry dostávat finanční prostředky," oznámila Valachová

 

A peníze půjdou i na fotbal, nedočká se jich ale obviněná fotbalová asociace. "Na základě zprávy, co FAČR předložil, je to 180 milionů korun, které tedy míří přímo do sportovních oddílů, do fotbalových oddíl," vysvětlila Valachová.

 

A peníze půjdou i těm, kterým ministerstvo zrušilo investiční dotační program. Kluby se ale musí znovu přihlásit a už jednou udělené peníze se pokusit obhájit. Podle poslanců to nestačí.

 

 

"Problém je, že ministryně ke 31. 5. končí, protože premiér hodlá přijmout její demisi. Všechny úkony s financováním nestihne," myslí si předseda výboru ANO Jiří Holeček. Zůstává tak otázkou, zda nový ministr, kterým by mohl být dosavadní náměstek Stanislav Štech, dodrží slib ministryně Valachové.

 

Policie mezitím pokračuje v rozplétání dotační kauzy. Na seznamu problematických dotací je zřejmě i sportovní hala u školy v Brně-Žabovřeskách, kam chodila nejen ministryně, ale teď i její dcera. A je otázka, zda je náhoda, že výstavbu haly měla provádět firma, která sponzoruje fotbalový klub Miroslava Pelty.

 

"Spekulace v tomto duchu odmítám. Všechny projekty včetně tohoto projektu půjdou do nové soutěže," orohlásila Valachová. Už zítra se mají radní z Žabovřesk sejít, aby novou žádost o dotaci ve výši 20 milionů korun znovu projednali.

Nikol Kudrnáčová/lud TN.cz