Ministr školství

Valachová končí! Novým ministrem má být náměstek Štech

Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové. Návrh na její odvolání už poslal na Hrad. Na místo Valachové zároveň navrhl dosavadního náměstka Stanislava Štecha.

Sobotka na tiskové konferenci pochválil Valachovou za její výsledky. Zároveň ji ocenil za rozhodnutí podat demisi, podle něj tím přispěla politické kultuře v Česku.

 

Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

 

Premiér se dnes setkal s Valachovou a Štechem a mluvili o prioritách pro nového ministra. Shodli se, že hlavním úkolem bude vyjednávání o rozpočtu, jehož návrh Valachová kritizovala. "Rozpočet nerespektuje, že máme větší počty děti v základních školách a že potřebujeme investice na vyšší kapacity základních škol. Tyhle dvě věci, na kterých jsme se kupodivu s ministerstvem financí v minulých dvou letech shodovali, v rozpočtu nejsou," řekla končící ministryně.

 

 

Sobotka, Valachová a Štech se také shodli, že nový ministr bude muset dořešit situaci kolem programů na podporu sportu. Štech vyloučil, že by jeho poradcem pro věci sportu měl být Karel Březina (ČSSD), který byl kvůli aféře s dotačními programy zadržen. Valachová dodala, že ministerstvo ukončilo spolupráci s Březinou po jeho zadržení.

 

Zatím není jasné, jak se k Sobotkovým návrhům postaví prezident. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si rezignaci rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti. Za jednu z variant Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období.

 

Valachová to nechtěla komentovat. "S panem prezidentem se určitě sejdu a uvidíme, co mi všechno sdělí," řekla. Termín schůzky podle ministryně zveřejní Pražský hrad.

 

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, kdy se Zeman s Valachovou sejdou, na twitteru odpověděl, že se tak stane v neděli v Brně. Zeman zahajuje návštěvu Jihomoravského kraje v pondělí dopoledne, do Brna má ale jet už v neděli večer. Cestu po jižní Moravě ukončí ve středu odpoledne.

 

 

Premiér vyjádřil přesvědčení, že Zeman bude jeho návrhy respektovat. Podle něj není důvod situaci protahovat. "Nepokládám za účelné, abych při každém návrhu posílaném prezidentovi hartusil nebo vytahoval kompetenční žalobu. Neočekávám, že by prezident měl postupovat jinak, než jak předpokládá ústava," řekl.

epa TN.cz