pevné rozhodnutí

Valachová: Moje demise platí! Prezident s ní ale stále otálí

Kateřina Valachová definitivně končí ve funkci ministryně školství. Televizi Nova to řekla v exkluzivním rozhovoru. Podle svých slov chce dostát svému rozhodnutí a udržet politickou kulturu, a to přesto, že se za ni postavila odborná veřejnost i učitelé. Opozice to ale považuje za populistické gesto.

Prezident Miloš Zeman bude rozhodnutí ministryně Valachové řešit až koncem příštího týdne. Ta má ale jasno. "Trvám na své demisi, moje demise platí. Nic se nezměnilo, budu tedy informovat kancelář prezidenta republiky," řekla TV Nova Valachová.

 

Kateřina Valachová by tak v následujících dnech měla opustit ministerské křeslo. Ve Sněmovně už tedy nebude obhajovat kariérní řád učitelů, kvůli kterému chtěla v úřadu setrvat déle. Přestože jednou nohou už je z vlády venku, Valachová stihla ještě vybojovat další stamiliony pro děti a učitele.

 

 

"Postřežila jsem, aby vláda nezapomněla na to, co potřebuje školství ještě v letošním roce. A to na jak 400 milionů na profesní podporu učitelů, tak na 400 milionů pro nadané děti a posílení školních družin," pochválila se Valachová.

 

 

Otázku školského rozpočtu už ale bude muset vyřešit její nástupce. Svojí demisí chce ministryně stále přispět k politické kultuře, i když to opozice vidí jen jako hru na voliče. Na rozhodnutí Valachové dnes zareagoval i Pražský hrad. "Pan prezident bude věc řešit striktně ústavně po návratu z jižních Čech," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Miloš Zeman se dnes vrací z cesty po Asii - dnešek byl tak posledním termínem, kdy si Valachová mohla svůj odchod rozmyslet.

tn.cz / gar