Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Plán Pentagonu

Válka nekončí, USA pošlou do Afghánistánu další tisíce vojáků

Spojené státy pravděpodobně vyšlou další čtyři tisíce vojáků do Afghánistánu. S odvoláním na zdroje z Pentagonu to tvrdí agentura AP. Američané prý tak chtějí odblokovat situaci v zemi. Centrální vláda v Kábulu se západní podporou kontroluje pouze část území a nedaří se jí porazit jednotky islamistických skupin.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nelepší. Nejméně šest lidí zemřelo při čerstvém útoku na šíitskou mešitu v Kábulu. Zahynul policejní velitel, ostatními oběťmi jsou civilisté.

 

Atentáty jsou téměř na denním pořádku. Organizují je bojovníci hnutí Tálibán i dalších radikálně náboženských skupin. Některé z nich se hlásí k takzvanému Islámskému státu.Cílem ozbrojených povstalců je vyhnání západních jednotek a svržení vlády podporované ze zahraničí.

 

Největší posílení americké armády v Afghánistánu od lednového nástupu Donalda Trumpa má příští týden ohlásit ministr obrany James Mattis, tedy politik s přezdívkou Šílený pes, kterou si vysloužil během svého působení u mariňáků. Pravomoc rozhodnout o počtu vojáků vyslaných do cizí země mu udělil prezident.


 

Čtyři tisícovky vojáků se mají přidat k asi deseti tisícům těch, kteří v Afghánistánu v současnosti působí. Američané se v zemi pokoušejí nastolit demokratický režim už téměř 16 let. Podle OSN při tom zemřely desítky tisíc lidí. Válka také ze země vyhnala asi 2,5 milionu uprchlíků.

pez, Matěj Sviták TN.cz