Amerika versus Írán

Válka o tankery? USA po útocích na lodě chtějí vojenskou koalici!

Ilistrační foto
Zdroj: Profimedia
Jeden z tankerů poškozený při červnovém útoku
Téma:

Vysoce postavený americký generál Joseph Dunford oznámil, že Spojené státy chtějí utvořit mezinárodní vojenskou koalici, která by měla chránit moře u břehů Jemenu a Íránu. Nedávno v oblasti došlo k útokům na dva tankery.

Dunford upřesnil, že cílem je "zajistit svobodný pohyb plavidel" v oblasti, kde vedou důležité námořní trasy. Oznámení přichází jen krátce poté, co neznámí útočníci poničili dva tankery. USA z agrese viní Írán, ten vinu popírá, připomíná BBC.

 

Generál Dunford dodal, že Spojené státy vedou rozhovory s několika státy, u nichž vidí "politickou vůli" tento plán podpořit. Americké námořnictvo prý poskytne také nějaká plavidla, ale mezi nimi by měly hlídkovat právě lodě členů mezinárodní koalice.

 

Ty mají chránit Hormuzský průliv a průliv Bab al-Mandab, tedy dvě strategické námořní trasy, kterými se vplouvá kolem Arabského poloostrova do Perského zálivu a Rudého moře. A využívají je mimo jiné tankery převážející ropu.

 

 

USA přitom v červnu obvinily Írán, že stojí za útoky na dva tankery právě poblíž Hormuzského průlivu. Íránci nicméně jakýkoli podíl na napadení velkých nákladních lodí popřeli.

 

Video, která má dokazovat, že na tankery útočil Írán:

 

pez TN.cz