Celosvětová pandemie

Válka o zdravotní pomůcky. Německo a Francie viní Ameriku z "pirátství"

Darja Stomatová
Darja Stomatová
5.4. 2020 21:09
Téma:

Celosvětově počet nakažených vzrostl na více než milion a čtvrt a Covid-19 si vyžádal už téměř 70 tisíc obětí. Nejhorší situace je ve Spojených státech amerických. Tam je nakažených asi 312 tisíc. Stát New York hlásí za neděli bezmála 600 obětí, což je o něco méně než v sobotu. Stát s asi devatenácti miliony obyvatel má 122 tisíc případů nákazy.

Newyorští hasiči se seřadili před nemocnicemi - ulicemi se rozezněly hasičské sirény. Podporu zdravotníkům, kteří proti nemoci Covid-19 bojují v první linii, vyjádřili lidé potleskem z oken. Pozvednout morálku Američanů se pokusil i prezident Donald Trump.

 

"Budeme nadále využívat veškerou naši moc, veškeré naše pravomoci, všechny zdroje, které máme, abychom udrželi naše lidi zdravé, v bezpečí a tuhle věc ukončili. Chceme tuto válku skončit," hřímá Trump.

 

Pomoci lékařům mají tisíce armádních zdravotníků. Guvernéři států si ale stěžují, že nemocnice nemají dostatek ventilátorů a testů. Třetina všech nakažených Američanů je ze státu New York. Tamní lékaři mají nedostatek plicních ventilátorů. Vystačí prý jen na několik dní. Pomoci mají podle šéfa Bílého domu podniky, kterým vláda přikázala zabezpečit jejich výrobu.

 

 

Zostřil se také celosvětový boj o ochranné pomůcky. Německá vláda obvinila Američany z toho, že v thajském Bangkoku zabavili 200 tisíc respirátorů mířících do Německa. Z moderního pirátství je viní i další země, například Francie. Šéf Bílého domu to odmítl. Zdůraznil ale, že se o některé typy ochranných pomůcek dělit se světem nebude. Podobný přístup přitom může vést jiné národy k odvetě.

 

V krizi se ukazují nedostatky amerického systému zdravotní péče. Pojištění nemá více než 27 milionů Američanů. Ještě před vypuknutím pandemie průzkumy ukazovaly, že 44 procent dotázaných odmítlo navštívit lékaře kvůli vysokým nákladům. V současné situaci se ale testovat mohou lidé pouze na základě doporučení praktického lékaře. Miliony nepojištěných Američanů tak představují časovanou bombu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz