galerie následky nepokojů

Válka v Hamburku trvala tři dny! 200 obětí i zadržených, obří škody

Násilnosti při demonstracích v Hamburku
Zdroj: ČTK
Demonstrace v Hamburku
Téma:

Doslova v bitevní pole se na tři dny proměnil německý Hamburk v době konání summitu G20. Skončil sice v sobotu, v ulicích ale lidé protestovali dál. Létaly dlažební kostky, rozzuření demonstranti rabovali obchody, policie musela použít i slzný plyn a vodní děla. Nad ránem se situace uklidnila. Škody jdou ale do milionů, nemluvě o dvou stovkách policistů, kteří se při zásahu zranili.

Násilí v ulicích Hamburku provázelo summit zemí G20 po celou dobu jeho konání. Levicoví radikálové protestovali proti kapitalismu a globalizaci, nebáli se přitom použít hrubou sílu ani proti policii. Zhruba dvě stovky strážců zákona se zranily.

 

Podle šéfa diplomacie Sigmara Gabriela neměly brutální protesty s politikou vůbec nic společného a šlo jen o záminku ke konání násilí. "Pachatelé se nijak neliší od neonacistů a jejich žhářských útoků," prohlásil. Radikálové rabovali obchody, zapalovali auta, blokovali příjezdové cesty k místu setkání státníků a dokonce házeli dlažební kostky.

 

GALERIE: Žhářské útoky a rabování v Hamburku při summitu G20

1
/
11
Zdroj: AKTU.cz
Žhářské útoky a rabování v Hamburku - 11

 

O klid v ulicích se staralo přes 20 tisíc policistů. Jejich statečné počínaní a "skvělou práci" ocenil americký prezident Donald Trump i starosta Hamburku Olaf Scholz, který nyní čelí obrovské kritice kvůli tomu, že nedokázal v době konání summitu zajistit klid, ačkoli místním sliboval, že si vrcholného setkání světových ládrů ani nevšimnou. "Zesměšňoval nás, když jsme varovali ped nepokoji," prohlásil třeba předseda policejních odborů Rainer Wendt s tím, že starosta by měl odstoupit.

 

 

Policistům a hasičům, kteří s nasazením vlastního života zajišťovali politikům i obyvatelům města bezpečí, přijela osobně poděkovat německá kancléřka Angela Merkelová. "Myslím, že hlavní myšlenkou je, že Německo je připravené hostit takové summity a zajistit na nich bezpečnost. Dosáhli jsme solidních výsledků," řekla.

 

Policie od počátku protestů do nedělního rána zadržela v souvislosti s demonstracemi celkem 188 lidí. Škody se podle prvotních odhadů pohybují v řádu milionů korun. Znát jsou už ale i pozitivní dopady summitu. Na jihozápadě Sýrie dnes začalo platit příměří mezi vládními vojsky a vzbouřenci, které v Hamburku při osobním setkání stvrdili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin.

 

Podívejte se na reportáž:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
lud TN.cz