Vláda

Válková odmítla rezignovat na pozici zmocněnkyně pro lidská práva

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 13.1. 2020 20:24
Téma:

Poslankyně ANO Helena Válková v pondělí odmítla odstoupit z postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva. O jejím odvolání kabinet nehlasoval. Informoval o tom ministr vnitra Jan Hamáček.

Ačkoli původně prezident Miloš Zeman poslankyni Helenu Válkovou sám navrhoval jako vhodnou kandidátku na post ombudsmana, poté, co vyšla najevo její "normalizační minulost", bylo po kandidatuře.

 

Skutečnost, že v 70. letech napsala článek společně s Josefem Urválkem, který měl na svědomí justiční vraždu Milady Horákové, ji jako uchazečku o post ochránce práv zcela zdiskreditovala. Ze stejného důvodu byla vyzvána, aby rezignovala na post vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

 

 

Jméno Válkové se totiž ve článku na téma "poznatky z výzkumu ochranného dohledu v souvislosti s prokurátorským dozorem" nachází vedle jména Josefa Urválka. Komunistický prokurátor a později soudce měl na svědomí řadu politických procesů z 50. let, včetně toho s Miladou Horákovou.

 

Válková se opakovaně hájila, že o tom, co má Urválek na svědomí, nevěděla a tušení neměla ani o tom, že se ochranný dohled využívá k šikaně disidentů.

 

 

Hamáček se k záležitosti vyjádřil už během víkendu, kdy v návaznosti na zmíněný článek prohlásil, že by bylo vhodné, aby rezignovala i na post zmocněnkyně pro lidská práva. "Způsob, jak se paní Válková hájila, ji diskvalifikuje pro politické funkce," řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

TN.cz