předpověď na štědrý den

Meteorologové už dohlédnou na Vánoce! Bílé byly naposled před lety

Vánoce na blátě
Zdroj: Getty Images
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 11. 12. 2019
Téma:

Vánoce se kvapem blíží a meteorologové už jsou schopni předpovídat, jaké počasí bude na Štědrý den. A zatím to s bílými Vánocemi vypadá bledě - nejspíš budou opět na blátě. Teploty se mohou vyšplhat až na šest stupňů a místo vloček bude na chodníky padat déšť.

"Teprve nyní se Štědrý den dostal do období, kam dohlédnou některé celosvětové meteorologické předpovědní modely. A zatím to vypadá, že i letošní Vánoce budou v nížinách na blátě," oznámila redakci TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Srážek podle ní bude v nadcházejících dvou týdnech dost, nikoliv však těch sněhových. "Až na výjimky se bude jednat o déšť nebo déšť se sněhem. Nejvyšší odpolední teploty budou zůstávat stále vysoko nad bodem mrazu. Na Štedrý den budou zřejmě šplhat až k šesti stupňům," řekla Honsová.

 

"Sněžit bude pouze na horách. Ani tam ale nebudou panovat ideální zimní podmínky. V nejbližších 14 dnech se budou teploty i ve 100 metrech na horách přechodně pohybovat nad bodem mrazu," zklamala milovníky sněhu Honsová.

 

 

Na bílé Vánoce tak nejspíš i letos můžeme zapomenout. Ty jsou v historii spíše výjimkami - zvlášť od začátku nového tisíciletí. "Za posledních 20 let bylo na Štědrý den opravdu hodně sněhu v roce 2001. To místy leželo přes 50 cm sněhu. Na horách až 140 cm. V posledních letech jsme ale přepisovali tabulky teplotních rekordů. Celodenní mráz byl na Vánoce naposledy v roce 2007," vysvětlila Honsová.

TN.cz