SNÍH PŘIJDE

Vánoce na blátě! V Česku byl nejteplejší 23. prosinec v historii

Petr Zapletal
Petr Zapletal
23.12. 2020 20:50
Téma:

V Česku se výrazně oteplilo. Podle meteorologů byla středa dokonce nejteplejším 23. prosincem za posledních 30 let. Na jihu Čech naměřili dokonce přes 14 stupňů. Už ve čtvrtek by se ale mělo začít ochlazovat. Překvapit by mohly i na prosinec neobvyklé bouřky.

Rozkvetlé žluté petrklíče, nebo sedmikrásky. I takhle to ve středu vypadalo na mnoha zahradách ve Zlíně. Někde se dokonce ze země už klubou sněženky. Vyjít bez deštníku vůbec nešlo.

 

"Nesouvislá sněhová pokrývka leží pouze v Jeseníkách a v Beskydech, a to jen na nejvyšších vrcholcích. Naposledy bylo takto málo sněhu v roce 2014," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

A hodně deštivo bylo i na horách. Většina provozovatelů lyžařských areálů kvůli absenci mrazů ještě neotevřela sjezdovky a ti co otevřeli je budou muset v neděli kvůli vládním opatřením zase zavřít. Lyžaři tak berou za vděk i tím málem, co jim horská střediska mohou nabídnout. Útěchou jim mohly být jen poloprázdné vleky a lanovky.


Ani nevlídné deštivé počasí neodradilo například desítky lyžařů, kteří přijeli na Bílou v Beskydech. "Obdivuji lidi, kteří přišli lyžovat, jsme jim za to vděčni," řekl provozovatel lyžařského areálu Jaroslav Vrzgula.


Někde se už vleky dokonce zastavily. Sníh v dešti, navíc při tak vysokých teplotách, mizí ze sjezdovek před očima. A hodně teplo bude i zítra. Během dne ale rtuť teploměru začala klesat a déšť se bude měnit ve sněžení.


"Další sněžení očekáváme během vánočních svátků a vlastně až do konce roku. V horských oblastech by mělo trvale mrznout," řekla Honsová.

 


Vlekaři už se chystají na otevření v lednu. "Jak se ochladí, tak plánujeme opět spustit zasněžování. Abychom třeba kolem toho 10. ledna mohli znovu otevřít," řekl provozovatel lyžařského areálu Marek Cimala.


Provozovatelé areálů doufají, že se do případného lednového restartu sezóny počasí umoudří a podaří se jim sjezdovky nasněžit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

mb