Přípravy na svátky

Vánoce se blíží, na nejosvětlenějším domě v Česku jsou první ozdoby

Petr Brzek
Petr Brzek
27.10. 2020 20:53
Téma:

Václav Trunec z Chotovic u Litomyšle se sice pustil do výzdoby nejosvětlenějšího domu Česka, který vloni vidělo asi třicet tisíc lidí, ale letos si ho kvůli pandemii a opatřením dost možná nikdo neprohlédne. Majitel se však rozhodl, že svítit bude do února, to už by mohlo být volněji.

Letos majitel domu v roušce zvoní na jiné časy a denně s napětím sleduje čísla kolem koronaviru. "Počítám s tou variantou, že budu svítit jenom pro sebe," bojí se Václav Trunec.

 

Doufá ale, že vše bude jinak. Chystá sáně i šedesát pět tisíc žárovek. Kvůli počasí začíná pan Trunec vždy střechou. Ta už je světýlky ozdobená od poloviny září, a to včetně dvou komínů.

 

Je to atrakce, dům se dokonce dostal mezi 35 nejlepších ozdobených objektů z celého světa. "Byl jsem po boku Japonska, Ameriky, Číny," vypočítává hrdě pan Trunec.

 

 

A i díky tomu loni Chotovice navštívilo 30 tisíc návštěvníků. Letos je takový nápor vzhledem k probíhající pandemii víc než nepravděpodobný. 

 

Přesto majitel dům rozsvítí jako obvykle na první adventní neděli, tedy 29. listopadu. Když se vládní opatření zmírní, lidé by o prohlídku nakonec nemuseli přijít. "Uvažuju o tom, že budu svítit ne do konce ledna, ale do konce února," plánuje.

 

Na domě budou brzy svítit i skleněné myši. Ozdob by bylo ještě víc, ale obchody jsou teď zavřené. A majitel dává přednost osobnímu výběru.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

drz TN.cz