DRAŽŠÍ DÁRKY

Vánoce se letos kvůli pandemii prodraží. Lidé si připlatí za jídlo i dárky

Vánoce
Zdroj: Getty Images
Brabec Martina
Martina Brabec
31.10. 2020 18:05
Téma:

Do Vánoc zbývá méně než osm týdnů a Češi už pomalu začínají nakupovat vánoční dárky. Letos si ovšem za některé připlatí. Zdraží především věci ze zahraničí. Dražší budou i některé klasické vánoční suroviny jako med nebo cukr.

Češi budou mít letos přípravy na vánoční svátky těžší než obvykle. Nejenže jsou zavřené obchody, ještě si lidé budou muset za spoustu věcí připlatit.

 

Jedním z faktorů, které způsobí, že budou lidé muset sáhnout hlouběji do kapsy, je inflace. Z klasických vánočních surovin nejvíce za rok podražil cukr. Zatímco loni v září stálo kilo cukru v průměru 12,14 koruny, letos cena stoupla na 14,46 koruny. Zdražilo také pivo, z 11,40 na 11,72 koruny. Prodraží se i pečení perníčků. letos je totiž nedodstatek medu, a tak jeho cena roste. V průměru za něj lidé dají o 20 až 30 korun za kilogram víc než loni. O zdražujícím medu jsem více psali v tomto článku.


Pečení vánočního cukroví se neobejde bez másla, a to naopak zlevnilo. Loni v září stálo 250 g másla 43,42 koruny, letos v září se prodávalo v průměru za 38,24 koruny.

 

Inflace se letos pohybuje nad třemi procenty, v září byla 3,2 %. Loni ve stejnou dobu byla 2,7 %.

 

 

Na zdražování má vliv také slabá koruna. Vůči euru se letos dostala na hodnoty z roku 2014. Momentálně se pohybuje kolem 27,3 Kč/€. "Slábnutí koruny se předně už nyní projevuje tak, že Čechům zdražuje zboží ze zahraničních e-shopů. Následně se slabší koruna propíše také do vyšších cen v e-shopech tuzemských, které pochopitelně také z podstatné míry prodávají dovážené zboží, například elektroniku," uvedl ekonom Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády.

 


Důvodem slábnutí koruny je především koronavirus. "Klíčovým důvodem je zejména to, že druhá vlna koronavirové pandemie se už závažně přelévá také do zemí, které představují klíčová odbytiště českého exportu, jako je Německo," dodal Kovanda.

 

Zdražovat by kvůli tomu mělo zboží, které je dovezené ze zahraničí. Od ovoce až po elektroniku.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz