šest tisíc kilometrů daleko

Vánoce v Afghánistánu: Domov vojákům připomene české cukroví

Téma:

Většina pracujících má přes svátky volno a užívá si v pohodlí domova. To ale neplatí pro české vojáky nasazených do zahraničních misí. Ti v Afghánistánu se na Vánoce domů nepodívají a tak si sváteční atmosféru připravují alespoň na základnách.

Šest tisíc kilometrů daleko jsou od domova vzdálené základny českých vojáků v Afghánistánu. Vánoční atmosféra tam i přesto panuje. Vytváří ji místní obchody, restaurace či jídelny, ale i sami vojáci.

 

"V naší meteokanceláři máme vánoční stromeček. A celkově už tady na základně ta vánoční výzdoba je zde od první adventní neděle," říká poručice.

 

"Američtí vojáci sem dostávají balíčky s různými cukrovinkami. A oni nám to samozřejmě taky předávají, takže si z těch cukrovinek vytváříme adventní kalendáře a je tady ta lidová tvořivost česká," sdělil poručík.

 

Dárky tam ale putují i z České republiky. Osobně je vojákům přivezl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Každý z vojáků dostane hned několik vánočních balíčků. Kromě těch od armády a rodinných příslušníků také ty od veřejnosti, zaslané prostřednictvím facebookové iniciativy.
 

 

"Samozřejmě pro ty vojáky je to takový pojítko s domovem a taková vzpruha, že na nás v Český republice lidi myslí. Je to tradiční české cukroví, pak je tam zrnková káva a v podstatě takovéhle potraviny," říká podplukovník František Vilím, velitel 18. úkolového uskupení AČR.

 


Balíčky od anonymních dárců už mají v české armádě tradici. Kromě potravin se vždy sejde i množství dopisů s pozdravy a obrázků se vzkazy od dětí z mateřských a základních škol. "Je připraven nějaký program, budou tam nějaká přátelská utkání s koaličními partnery ve fotbale. Bude tam promítání pohádek, aby zavzpomínali na to, jaké to bylo doma. Snažíme se, abychom k večeři dostali smaženou rybu se salátem," vysvětluje kapitán Miroslav Maixner, velitel 11. strážní roty.

Související témata:
Šimon Pilek/mj