OTEVŘENÉ OBCHODY

Vánoční horečka může začít, obchody budou mít poprvé otevřeno i v neděli

Lidé v obchodech
Zdroj: TV Nova
Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
5.12. 2020 15:29
Téma:

Poprvé od začátku listopadu zůstanou maloobchodní prodejny v neděli otevřené. Rozhodnutí bylo součástí uvolnění protiepidemických opatření, která začala platit ve čtvrtek. Původně mělo opatření sloužit ke snížení mobility lidí, tedy aby se lidé méně pohybovali mimo své bydliště.

Po téměř měsíci a půl zůstanou obchody otevřené i poslední den v týdnu. O druhé adventní neděli tak budou moci lidé vyrazit na nákup. Rozvolnění souvisí s přechodem Česka do třetího stupně systému PES. Poprvé bylo v neděli zavřeno 1. listopadu. Tou dobou už byl omezen provoz maloobchodu do osmé hodiny večer. Kritici opatření komentovali, že situaci paradoxně může naopak ještě zhoršit. 

 

 

"Zákaz prodeje v neděli bude mít za následek zvýšení koncentrace zákazníků v prodejnách v sobotu, kdy se lidé budou chtít předzásobit, a také v pondělí, kdy budou zásoby doplňovat,“ uvedl ekonom a prezident Svazu Obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

 

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) rozhodnutí obhajoval. "Uzavření prodejních prostor na jeden den není zásadní, ani omezující. Můžeme signifikantně snížit mobilitu obyvatel a omezit počet kontaktů.“

 

Anketa

Jaký je váš názor na nedělní zákaz prodeje?

Hlasovalo 162 lidí.

 

Názor lidí na zrušení zákazu se razantně liší. "Myslím, že není potřeba, aby v neděli bylo otevřeno." uvedla zákaznice. "Jen to v neděli klidně otevřete. Zaměstnanci budou mít alespoň práci a ještě s příplatkem za neděli." okomentoval oznámení o otevření supermarketu i v neděli muž na sociálních sítích.

 

Opačnou cestou, než Česko, se vydal obchodní řetězec v Polsku. Ten nechal otevřené své pobočky nonstop, a to právě kvůli tomu, aby se nápor lidí rozložil během celého dne. Obdobně reagovalo na koronavirovou situaci i londýnské metro, které posílilo své spoje.

Související témata:
TN.cz