Nástrahy

Vánoční pasti: Pozor na kapsáře i podvodné e-shopy, varuje policie

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Publikováno 27. 11. 2019
Téma:

Policisté teď v předvánočním čase důrazně varují před zvýšeným množstvím kapesních krádeží a podvodnými prodejci na internetu. Jen v Jihomoravském kraji letos odhalili 200 podvodných e-shopů. Policisté pro jistotu připravili i preventivní akce. Jedna z nich ve středu proběhla v Brně.

Otevřená kabelka nebo peněženka v kapse. Podle policistů největší lákadla pro zloděje. Jen za loňský rok řešili jihomoravští kriminalisté přes 800 kapesních krádeží. Čtvrtina z toho se stala právě před Vánocemi.

 

Rizikové jsou i oblíbené batohy, do kterých má případný zloděj snadný přístup. Podle policie je rozhodně lepší nosit batoh v tlačenici před sebou, než mít ho na zádech.

 

Policisté doporučují nosit peníze a doklady v náprsní kapse. Nebo v uzavřené kabelce před tělem. Lidé by si měli dávat pozor i na internetové obchody. Dvěma rodinám z Vysočiny už stihli podvodníci pokazit letošní Vánoce.

V jednom případě nedošel mladíkovi z Jihlavy objednaný mobilní telefon za osm tisíc, ve druhém muži z Pelhřimovska elektrokolo za tisícovek patnáct.

 

Policisté doporučují před nákupem pročíst recenze předchozích zákazníků. "Pokud je tam jeden způsob platby a to kartou, tak tam už bych dala velký vykřičník, protože už tohle je podezřelé," radí mluvčí policistů Petra Hrůzová.

Doporučení policie: Raději pár korun připlatit a nechat si zaslat zboží na dobírku. A vždy zásilku zkontrolovat ihned po převzetí.

 

Preventivních akcí prý bude v předvánočním čase přibývat. Ty další mají být zaměřené i na obchodní domy, ve kterých často operují celé gangy kapsářů.

pez TN.cz