Bude jen strom

Covid mění tradice. Velké vánoční trhy v Praze nebudou!

David Mimra
David Mimra
26.10. 2020 12:20
Téma:

Covid-19 změní vánoční zvyky. Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí se letos konat nebudou. Rozhodnutí vyplynulo z aktuální situace související s pandemií covidu-19. Vánoční atmosféru bude v srdci Staroměstského náměstí připomínat pouze strom.

"Vánoční svátky mají být znakem pohody a klidu. A právě v této těžké době jsou klid a dobrá nálada potřeba více než kdy jindy. Proto jsme se rozhodli přistoupit k menší verzi vánočních oslav. Jednáme se společností Taiko, že by na Staroměstské náměstí tradičně postavila vánočně ozdobený strom, aby i Pražan, který bude procházet centrem města, měl dobrý pocit z vánoční atmosféry," uvedl radní hlavního města Prahy Jan Chabr.

 

Společnost Taiko již vybrala vhodný strom pro instalaci na Staroměstském náměstí. Smrk ztepilý vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku a měří zhruba devatenáct metrů.

 

 

Pokud se výrazně nezmění situace s pandemií, vztyčí zástupci organizátora strom na Staroměstském náměstí podle původního plánu v noci na 24. listopadu.

 

Těšit se nemůžeme ani na tradiční rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí. "Vánoční stromeček připravujeme, nicméně jeho rozsvícení proběhne nějakou online formou," doplnil Jan Chabr.

 

 

Strom vybrala veřejnost. "Smrk ztepilý je krásně rostlý a dobře přístupný pro těžkou techniku. Výhodou je také to, že neroste daleko od Prahy. Má zhruba devatenáct metrů, což je o něco méně než obvykle, ale věřím, že by to nikomu nevadilo. S tipem se nám ozval soukromý majitel,“ provozní ředitel společnosti Taiko.

 

Letos přijdou Pražané i o koncoroční ohňostroj "Neplánujeme ani ohňostroj, ani žádnou jeho náhradu, která by vedla k většímu shromáždění osob," uvedl na Twitteru primátor Prahy Zdeněk Hřib.

 

 

Na trochu jiné vánoční trhy se musí připravit i lidé v Brně. Podoba trhů bude s ohledem na epidemii jiná, než jsou návštěvníci zvyklí poslední roky, o to zásadní ale nepřijdou ani letos. "Cílem bylo najít kompromis, který by umožnil příjemné a zároveň bezpečné vánoční Brno pro obyvatele města i návštěvníky, především z řad tuzemských turistů. To zásadní v něm chybět nebude. Náměstí Svobody rozsvítí vánoční strom, letos 14 metrů vysoká jedle z bílovického polesí,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

 

V Brně rušit trhy nechtějí, ale opatření přitvrdí. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Davy lidí na trzích na pražské náplavce. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz