Energetické úspory

Vánoční výzdoba se nemusí prodražit! TIPY, JAK UŠETŘIT

Vánoce - ilustrační foto
Zdroj: TV Nova
Vánoční výzdoba
Téma:

Světelná výzdoba k Vánocům neodmyslitelně patří. Málokdo si ale dopředu spočítá, kolik desítky metrů světélkujících řetězů spotřebují elektřiny. Jen na Štědrý den pravidelně dochází v odpoledních a večerních hodinách až ke čtvrtinovému nárůstu spotřeby elektřiny oproti srovnatelným dnům.

V čím dál větší míře zdobíme nejen vánoční stromky, ale pomocí osvětlení dekorujeme i okna, zeleň na zahradách, případně celé budovy s heslem čím víc žároveček na stromku, v oknech i venku, tím lépe. Jejich vliv na rodinný rozpočet přitom zdaleka nemusí být zanedbatelný! Společně s Janem Ležatkou, specialistou Skupiny ČEZ, vám poradíme, jak správně vybírat vánoční osvětlení tak, abyste zbytečně nedopláceli za elektřinu.


Není řetěz jako řetěz
 

Spotřeba elektřiny vánoční výzdoby záleží z velké části na tom, jaký typ osvětlení zvolíte. "Starší řetězy s osvětlením pomocí klasických žárovek mají několikanásobně vyšší spotřebu než vánoční osvětlení s využitím LED technologie,“ uvádí Jan Ležatka ze Skupiny ČEZ. Nespornou výhodou LED řetězů je také jejich dlouhá životnost. Zatímco klasický řetěz potřebuje častou výměnu žároviček, ten ledkový vydrží bez údržby až 100 000 hodin.


Šetřete s LEDkami
 

Čím rozsáhlejší je světelná instalace, tím spíše se vyplatí investice do úspornějších technologií. Jsou sice dražší, ale mnohem úspornější. S běžným řetězem s mikrožárovkami prosvítíte za 5 hodin cca 50 korun, ten s ledkami po vás bude chtít za stejnou dobu jen 5–6 Kč. "Při výměně 60 W žárovek za LED žárovky lze během adventu uspořit klidně až několik stokorun,“ dodává Jan Ležatka.


Neutrácejte zbytečně
 

Vánoce si mnoho z nás spojuje s přejídáním. Proto pro vás máme i pár tipů z kuchyně, s nimiž můžete v domácnosti ušetřit. (Nejen o Vánocích.) Předtím, než se vydáte na vydatné vánoční nákupy, nezapomeňte odmrazit ledničku. Spotřebuje tak až o tři čtvrtiny energie méně. Když do ledničky dáte hrnec s ještě teplým jídlem, taky tím zvyšujete její spotřebu.

 

Pokud vám zbydou řízky od štědrovečerní večeře, vězte, že ekonomičtější je ohřev jídla v mikrovlnné troubě místo na sporáku. Spotřebu jednotlivých přístrojů si ostatně můžete sami jednoduše zjistit. "Pomáháme našim zákazníkům šetřit, a proto jim v Zákaznických centrech Skupiny ČEZ zdarma půjčujeme měřiče spotřeby. S jejich pomocí si snadno porovnají, který ze spotřebičů je stojí víc,“ upozorňuje Jan Ležatka.

 

 

Ušetřit můžete i při samotném vaření. Nepoužívejte menší hrnce než je velikost plotýnky, protože vám tím energie zbytečné utíká. Nezapomínejte na pokličku ani na tlakový hrnec.

 

Na závěr pro vás máme dobrou zprávu. Zírání do otevřené ledničky se vzdát nemusíte. To totiž spotřebu energie zásadně nezvyšuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak dnes vypadá holčička z nejznámější české vánoční reklamy?

VIDEO: Sexy tanec Santa Clausky. Na konci vás zdrtí odpudivé (a dost chlupaté) překvapení

Související témata:
TN.cz